روان‌پزشک

عنوان شغل: روانپزشکی   

 تعریف شغل: ارائه ی خدمات بهداشتی- درمانی به بیمارانی که مشکلات روانی، عصبی، رفتاری، اعتیاد به مواد مخدر، و... دارند.

رسته یا گروه شغلی: بهداشتی- درمانی.

شرح وظایف و مسؤولیت‌های شغلی: درمان بیماری‌هایی که منحصراً علت و علائم روان‌شناختی دارند، درمان بیماری‌هایی که گرچه در ظاهر جسمانی هستند ولی مسایل روان‌شناختی در ایجاد یا تشدید آنها سهم مهمی دارند مانند بیماری‌های روان تنی، درمان اعتیاد به مخدرها، محرک‌ها و هر نوع وابستگی دارویی، درمان صرع و انواع آن، مشاوره و درمان مسایل فردی و خانوادگی در صورتیکه نوعی اختلال روانی زمینه‌ای در ایجاد آن سهیم باشد، درمان اختلالات و انحرافات جنسی تا جایی که به مسایل روان‌شناختی مرتبط اند، تشخیص و درمان بیماری‌های روانی دوران بارداری و پس از زایمان، درصورت درخواست دادگاه بررسی علل سوءرفتار و تشخیص سلامت روان متهمان، مداخله در بحران‌های شخصی، شغلی و خانوادگی، تشخیص ودرمان اختلالات رفتاری کودکان، اتخاذ تصمیم در مورد معافیت از خدمت، کار و مسوولیت درمورد افراد خاص و...

اهمیت و ضرورت شغل: اهمیت این حرفه بستگی به رشد فرهنگی و شناخت افراد جامعه دارد. از آنجا که اضطراب و افسردگی از شایع ترین بیماری های جوامع کنونی بشری و زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های روانی در عصر حاضر است، می توان گفت کمک روان پزشکان برای پیشگیری و درمان این بیماری‌ها حیاتی است.

مدارک تحصیلی لازم برای احراز شغل: تخصص روانپزشکی.

مهارت‌ها، تجارب و دوره های آموزشی ویژه برای احراز شغل: 7 سال تحصیل در رشته ی پزشکی، طی دوره‌ی آموزش سه ساله تخصص روان‌پزشکی و کسب مهارت های نظری و عملی.

شرایط محیط کار: کار در فضای سرپوشیده و گاهی در فضای باز در شرایط و دمای مناسب و مکان معین و آرام که به صورت فردی یا گروهی انجام می شود.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل: در بعضی مواقع برای معاینه به ابزار پزشکی نیاز است و غالباً از دارودرمانی و روش‌های روان درمانی استفاده می‌شود.

خصوصیات جسمانی و توانایی‌های بدنی لازم برای انجام دادن شغل: مقاومت در برابر خستگی، هماهنگی بین چشم و دست و سلامت کامل روانی و جسمانی.

معلولیت‌های بی‌اثر در انجام دادن شغل: فلج از ناحیه پا.

خصوصیات روانی و توانمندی‌های لازم برای انجام دادن شغل: استعداد کلامی، قدرت تجزیه و تحلیل، منطق و استدلال، سرعت عمل، تمرکز و دقت حواس، حافظه، خلاقیت و ابتکار وقدرت تصمیم‌گیری.

رغبت‌های مورد نیاز برای انجام دادن شغل: علاقه به مردم و سلامت روان آن‌ها، علاقه به ایجاد تغییر و تحول.

ویژگی‌های شخصیتی (عاطفی،اجتماعی و رفتاری) لازم برای انجام دادن شغل: توان برقراری ارتباط حسنه با دیگران، ثبات عاطفی، قبول مسؤولیت، کار در شرایط دشوار، داشتن ظاهر آراسته، مطلوب بودن رفتار و برخورد مناسب، داشتن صبر و حوصله، همدلی با دیگران و درک رفتار آن‌ها، رازداری، توانایی رهبری و مدیریت، آگاهی از مشکلات و کاستی‌های شخصیتی خود.

محل‌های اشتغال و استخدام: مراکز روان‌پزشکی، درمانگاه‌ها و کلنیک های روان‌شناسی و روان‌پزشکی دولتی و غیردولتی، خوداشتغالی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (تدریس در دانشگاه)

جنبه‌های مالی وحقوقی: در مراکز دولتی پرداخت حقوق تابع قانون استخدام کشوری، قانون وزارت کار و سازمان نظام پزشکی است. در مراکز خصوصی کار به صورت خوداشتغالی، درآمد متغیر و تابع عوامل فردی و محیطی است.

شرایط ارتقاء: افزایش سنوات خدمت، بورس‌های تحصیلی داخلی و خارجی، گذراندن دوره های کوتاه مدت و بلند مدت آموزشی که توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می‌شود، کسب تجربه و امتیازهای علمی.

نحوه ی استخدام و ورود به شغل: امتحان، گزینش، مصاحبه و در صورت خوداشتغالی داشتن سرمایه کافی.

ارتباط‌های شغلی: تقریباً مشاغل گروه بهداشتی- درمانی به خصوص با حرفه پزشکی عمومی و روان‌شناسی ارتباط دارد.

مطلوبیت‌ها و محدودیت های شغل:

مطلوبیت‌ها: کمک به درمان و پیگیری از بیماری های روانی و رشد بهداشت روانی جامعه.

محدودیت‌ها: عدم پذیرش کافی مردم از مراجعه به روان پزشک، اشتغال ذهنی با مسایل بیماران و احتمال تاثیر آن بر زندگی خانوادگی فرد.

اتحادیه، انجمن و تشکیلات حرفه‌ای وابسته به شغل: سازمان نظام‌پزشکی، انجمن روان پزشکان و انجمن هیپنوتیزم.

 آینده‌ی شغل: به طور‌کلی بستگی به نظر افراد جامعه و ارتقاء فرهنگ آن‌ها دارد.

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل: هنگام صبح مراجعه به بیمارستان و ملاقات و معاینه‌ی بیماران و هنگام عصر، کار در مطب و درمان بیمارانی که از نظر روانی مشکلات کمتری دارند.

محل و راه های کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی شغل: مراجعه به سازمان نظام‌پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی و گفتگو با روان‌پزشکان و استادان روان‌پزشکی.

توصیه‌ها و پیشنهادهای لازم برای داوطلبان ورود به این شغل: اگر از علاقه‌مندی به سلامت روان مردم، احساس همدلی، صبر زیاد، روحیه و اعصاب قوی برای رویارویی با مشکلات روانی انسان‌ها، مهارت‌های کلامی و روابط عمومی قوی برخوردارید به این شغل روی آورید و قبل از ورود به این شغل با متخصصان این رشته مشورت کنید.

منابع

-     اسکندری، حسین؛ مقصودی، حامد؛ میری رامشه، مصیب؛ (1384)راهنمای کامل رشته‌های‌دانشگاهی و زمینه‌های شغلی (علوم انسانی) تهران انتشارات عابد

-          پیک سنجش شماره مختلف سال 86-1385

-          جمشیدزاده، غلامرضا (1383). آشنایی با رشته‌های تحصیلی دانشگاه، تهران، انتشارات حیان

-          صافی، احمد (1376) مدیریت آموزش و پرورش، تهران، انتشارات آموزش وپرورش

-          زندی پور، طیبه (1384) فرهنگ مشاغل، تهران، انتشارات ساوالان

-          شفیع آبادی، عبدالله؛ فنون مشاوره و راهنمایی

-          علاقه‌بند، علی (1372). مقدمات مدیریت آموزشی تهران انتشارات بعثت         

 

+ نوشته شده توسط فرحمند در دوشنبه نهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 13:20 |


Powered By
BLOGFA.COM