هفته مشاغل

                   

نقش مـدرسه در پرورش خلاقيت

تنظيم كننده :  سهيلا  فرحمند

كارشناسي ارشد مشاوره

 

به نام خدا

خلاقيت پيدايش و توليد يك انديشه و فكر نو است و اشاره به قدرت ايجاد انديشه هاي نو دارد و نو آوري به معني علمي ساختن آن انديشه و تفكر است و به معناي كاربردي ساختن افكار نو و تازه است . ( جمالي  ،  1377)

       مدارس مي توانند در حد امكانات خود عوامل مؤثر در ايجاد خلاقيت و موانع خلاقيت را شناسايي كرده و زمينه را براي پرورش و رشد استعداد هاي خلاق فراهم كنند و با آموزش مربيان در زمينه رشد و پرورش ذهن هاي خلاق گام مهمي بردارند مدرسه بايد به قسمت اصلي مغز كه همان تفكر است توجه نمايد و در زمينه آموزش مربيان براي پرورش خلاقيت مانند انتقال محفوظات و اطلاعات با كمك حل مسئله و تقويت توانايي و قابليت به شكلي كه بتواند خود به حل مسئله بپردازد تلاش نمايد

معلمين همچنين بايد جهت شكوفايي خلاقيت دانش آموزان به موارد زير توجه كنند :

·        دادن استقلال نسبي به دانش آموزان دركلاس درس .

·        خود داري از اظهار نظرهاي منفي مداوم .

·        دادن حق انتخاب به دانش آْمو ز و عدم ايجاد ترس در بيان انديشه هاي نو .

·        آموزش مهارت گوش دادن ، سؤال كردن ، مقايسه كردن ،‌ياد داشت كردن و آزمايش كردن

·        تشويق انـديشه نو و آموزش مهارت حل مسئله و بكارگيري حس كنجكاوي و توان پرسيدن  . (اميرحسيني،1384)

تي پال تورنس تعابير زيبايي از خلاقيت دارد كه عبارتند از :

"خلاقيت"    دوباره نگاه كردن است .

"خلاقيت"    وارد آب هاي گود شدن است.

"خلاقيت"    وصل كردن دوشاخه به پريز خورشيد است.

"خلاقيت"    خارج شدن از پشت درب هاي بسته است.       (تورنس،  1372 )

 

منابع :

اميرحسيني ،‌ خسرو ،‌ «خلاقيت و نوآوري»  انتشارات عارف كامل ،‌چاپ اول 1384

جمالي  عيسي ،‌«مديريت خلاق در مدرسه» ،‌چاپ اول ، انتشارات آواي نو ،‌ 1377

تي پال تمورنس ،‌« استعداد و مهارت خلاقيت » ترجمه حسن قاسم زاده ،‌تهران دنياي نو 1372

 

+ نوشته شده توسط فرحمند در شنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 12:49 |

1- به دنبال كسب يك نگرش مثبت باشيد

2- شادي را به عنوان يك ويژگي و يك صفت در نظر بگيريد

3- ارزش هاي تان را زنده نگه داريد  ، با خودتان صادق و رو راست باشيد

4- خودتان را دوست داشته باشيد و به خودتان عشق بورزيد

5- هدفتان كسب موفقيت باشد و موفق شدن را به عنوان يك هدف براي خود در نظر بگيريد

6- فعاليتهايي انجام دهيد كه باعث شادي شما مي شوند

7- در زمان حال زندگي كنيد به خاطر داشته باشيد كه زندگي محدود و در حال گذر  است

8- داشتن لبخندي بر لب و خنديدن ، يكي از سريع ترين راه هايي است كه به ما كمك آن مي توانيم سطح شادي و خوشحالي مان را بالا ببريم

9- خود گفتگوهاي منفي را با خود گفتگوهاي مثبت عوض كنيد

10- مطمئن باشيد كه از خواب ،‌استراحت ، ورزش و آشاميدن كافي برخورداريد

11- براي زندگي تان اهداف مشخص در نظر بگيريد، انتخاب اين اهداف سبب مي شود تا بتوانيد به تجربه شاد ي هاي واقعي و اصيل بپردازيد

+ نوشته شده توسط فرحمند در چهارشنبه هجدهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 8:29 |

مقدمه

انسان در مسیر زندگی با فراز و نشیب های فراوانی روبه رو می شوند که برخی از آنها سرنوشت ساز و خطرناک هستند که اهمال و سهل انگاری در آنها، ضربه شدیدی به زندگی شخص وارد خواهد نمود و خسارت جبران ناپذیری به بار خواهد آورد، از جمله آنها می توان به «انتخاب همسر»،«انتخاب رشته تحصیلی» و «انتخاب شغل» اشاره نمود همانطور که در اطراف خود
می بینید انتخاب رشته تحصیلی را نمی توان جدا از علاقه شغلی در نظر گرفت، تداخل و وابستگی این دو زمینه تا حدی است که تصور جدا دانستن آنها امکان پذیر نیست.( حسینیان،1378).

لازمه انتخاب رشته تحصیلی و شغل داشتن مجموعه ای از اطلاعات و مهارتهاست. این اطلاعات و مهارتها را می توان به سه گروه اصلی تقسیم بندی کرد:

1)      اطلاعات مربوط به خود و امکانات شخصی؛

2)      اطلاعات مربوط به محیط های تحصیلی- شغلی؛

3)      مهارتهای برنامه ریزی، تصمیم گیری و حل مسأله.

هدف از این مجموعه ارائه یک سری اطلاعات مربوط به محیط های تحصیلی- شغلی (گروه 2)است. در صورت نیاز، بعضی کتابها، از جمله "کتاب برنامه ریزی تحصیلی- شغلی، سال اول دبیرستان می توانند شما را با حیطه های 1 و3 آشنا سازند. اما لازمه بهره برداری از این دو حیطه آشنایی با حیطه 2 است. در این حیطه شما با مشاغل گوناگونی که در بازار کار موجود است و احتمال می دهید که در آینده انتخاب کنید آشنا می شوید. تصمیم گیری و انتخاب بهتر به میزان زیادی مستلزم آشنایی هر چه بیشتر با مشخصات مشاغل است. به منظور کمک به شما در این آشنایی، طی یک طرح پژوهشی، از طریق پرسشنامه و مصاحبه با ساختار، فرهنگ کوچکی که در دست دارید تهیه و به دو صورت کتاب و بروشور تدوین شده است. امید است این مجموعه راهگشای شما در انتخابهای تحصیلی- شغلی واقع بینانه و موفق باشد.

 در اتخاذ تصمیمهای آگاهانه تحصیلی- شغلی لازم است که با صرف وقت و انرژی، مشاغل مختلفی را که به نظرتان موجه می آیند بررسی کنید.

عاقلانه است که در این بررسی فقط به یک فرد یا یک منبع اکتفا نکنید و همیشه بیش از یک منبع را جستجو کنید. مهم است که همواره به اعتبار فرد یا مؤسسه تهیه کننده، تازگی اطلاعات و تاریخ تهیه آن توجه خاص داشته باشید، زیرا در عصر ما دنیای تحصیل و شغل سریعاً در حال تغییر و تحول است.

به طور کلی، منابع کسب اطلاعات تحصیلی- شغلی را می توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

1)      منابع شخصی(انسانی)؛

2)      منابع نوشتاری(مکتوب)؛

3)      سایرمنابع.
منابع شخصی

والدین، اقوام، دوستان و ...

اولین آشنایی با دنیای کار می تواند از طریق والدین، اقوام و دوستان برقرار شود. از آنها در مورد نوع کاری که انجام می دهند یا در گذشته انجام داده اند سؤال کنید. آنان توضیحاتی درباره شرح وظایف، شرایط کار و ساعاتی که در مشاغل مختلف صرف می شود در اختیار شما قرار می دهند. از آنها بپرسید که در کار خود چه چیزی را از همه بیشتر و چه چیزی را از همه کمتر دوست دارند. نیز از آنها بپرسید که شغل آنها چگونه با مشاغل دیگر در ارتباط است. در صورت تمایل می توانید از آنها خواهش کنید که برای مشاهده شما را به محل کار خود دعوت کنند. اگر نمی دانید در یک شغل چه چیز برای شما مهم است با آنها در میان بگذارید. اشخاصی که شما را می شناسند، ممکن است بتوانند به شما در شناسایی نقاط قوت و ضعف تان کمک کنند.

مشاورین دبیرستانها:

مشاور، می توانند در رابطه با رشته تحصیلی خود و مشاغل وابسته به آنها به شما اطلاعاتی ارائه دهند، توصیه هایی داشته باشند،کمک کنند تا برای کسب تجربه در منطقه یا در محل خود کاری بیابید یا منابع دیگری که جستجوی شما را آسانتر سازد، معرفی کنند. آنها گاهی می توانند صاحبان مشاغل خاص را به کلاس دعوت کنند تا در رابطه با حرفه خود با شما گفتگو کنند.

مشاوران مراکز یا هسته های مشاوره مناطق آموزش و پرورش

در هر ناحیه آموزش و پرورش معمولاً یک مرکز مشاوره وجود دارد که در صورت عدم توانایی پاسخگویی مشاوران مدرسه به بعضی مشکلات دانش آموزان قادرند به آنها و مراجعان دیگر در زمینه های مختلف از جمله تحصیلی- شغلی کمک کنند.

مشاوران دانشگاهها و مراکز جهاد دانشگاهی

امروزه، اکثر دانشگاهها از مراکز مشاوره دانشجویی و همچنین فعالیتهای جهادی برخوردارند. مشاوران تحصیلی- شغلی این مراکز و نیروهای جهادی اغلب قادرند اطلاعات موثقی را در رابطه با رشته های تحصیلی مختلف در اختیار شما قرار دهند.

مشاوران کلینیکها و مراکز مشاوره و روان شناسی خصوصی و وابسته به دانشگاهها

مشاوران تحصیلی- شغلی این مراکز هم می توانند به شما در خودشناسی حرفه ای یعنی در رابطه با شناخت رغبتها، استعدادها، ارزشها، توانمندیها و نیازهای تحصیلی- شغلی و نیز اطلاع رسانی تحصیلی- شغلی کمک کنند.

کارمندان و شاغلان یک حرفه

اگر بخواهید با یک رشته تحصیلی یا شغلی آشنا شوید بهترین کار صحبت کردن با دانشجویان آن رشته یا کسانی است که شاغل آن شغل هستند. چنانچه محصل هستید مشاور مدرسه می تواند در این مورد به شما کمک کند تا با چند نفر که شغل مورد نظر شما را دارند اما در سازمانهای مختلف کار می کنند صحبت کنید، زیرا شرح وظایف یک شغل ممکن است از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت باشد. می توانید این افراد را در محیط کارشان ملاقات کنید. برای ملاقات با دانشجویان رشته تحصیلی مورد علاقه خود خوب است به دانشکدههای مورد نظر خود در دانشگاههای مختلف مراجعه کنید.

بازدیدها

بازدیدها هم می توانند اطلاعات دست اولی را به شما ارائه دهند. قبل از درخواست بازدید از هر مؤسسه، شرکت، سازمان یا نهاد، دلایل دیدار خود را مشخص سازید و تصمیم بگیرید که آیا می خواهید کارکنان یک حرفه را مشاهده کنید یا با تعدادی از کارکنانی که به وظایف مختلف مشغولند گفتگو کنید یا صرفاً می خواهید محیط کار را ملاحظه نمایید.بهتر است تا آنجا که می توانید قبل از بازدید، درباره محل و کاری که به آن علاقه مندید، اطلاع کسب کنید. در مدارس مشاوران و گاهی دبیران‌می توانند در برنامه ریزی از بازدیدها به دانش آموزان کمک کنند و همراه آنان باشند.

 

دعوت از صاحبان مشاغل

افراد زیادی هستند که ممکن است مایل باشند در مورد کارشان با شما صحبت کنند و به سؤالهای شما پاسخ دهند. دانش آموزان می توانند از مشاور خود بخواهند افرادی چون کارفرمایان، کارکنان، متصدیان اشتغال، والدین و دانش آموزان قبلی را دعوت کنند تا درباره مشاغل خود با آنها گفتگو کنند. معمولاً در مقطع راهنمایی، در هفته مشاغل، این امر به
گونه ای فشرده انجام می شود. اما خوب است که این کار در سال اول و آخر دبیرستان هم که دانش آموزان در آستانه انتخاب هستند و نیز در کلیه سالهای تحصیل، از دبستان تا پایان دبیرستان و حتی در دانشگاه، متناوباً انجام شود.

تجربه کاری

کار کردن برای یک کارفرما می تواند اطلاعات زیادی را درباره ماهیت آن کار، نحوه پادشها، چالشها، مسؤولیتها و دیگر مسائل یک حرفه به شما ارائه دهد. تجربه کاری، حتی اگر در رشته مورد انتخاب شما هم نباشد، می تواند مفید باشد. زیرا به شما فرصت می دهد تا با افرادی که شرایط کاری و تجارب شغلی مختلفی دارند آشنا شوید.

تجربه کاری می تواند از طریق کار داوطلبانه به صورت نیمه وقت، مثلاً در طول تعطیلات تابستان، بعد از مدرسه و آخر هفته انجام شود. چنین تجاربی به شما کمک می کند تا مفهوم کار و انجام وظیفه به خاطر کسب درآمد را درک کنید و با انتظارات محیط کار و سایر شرایط و منافع کار آشنا شوید. نیز ممکن است بعد از مدتی کار کردن دریابید که عقاید شما تغییر کرده است یا اولویتهای تازه ای جایگزین کاری شده است که در ابتدا مهم محسوب می کردید.

برای کاریابی مستقیماً با کارفرمایان یا شرکتهایی که دوست دارید برای آنها کار کنید، تماس بگیرید، تلفن بزنید یا حضوری مراجعه کنید و اگر بروشور یا دفترچه ای دارند که ماهیت کارشان را توضیح می دهد آن را درخواست نمایید.

نمایشگاههای تحصیلی- شغلی

اگر چنین نمایشگاههایی برپا شود، از قبل کمی تحقیق کنید که نمایشگاه پیرامون چه موضوعی است و بعد سؤالهای خود را تهیه کنید تا از ارائه دهندگان حداکثر بهره را کسب نمایید. به علاوه، روابط عومی سازمانها، دانشگاهها، انجمنهای تخصصی، سازمان امور استخدامی، اتحادیه های تجاری و وزارتخانه های دولتی هم ممکن است اطلاعات شغلی و استخدامی مربوط به سازمانهای خود را در اختیار شما قرار دهند.

1)      منابع نوشتاری

متأسفانه در جامعه ما هنوز منبع نوشتاری جامعی در رابطه بااطلاع رسانی تحصیلی- شغلی، به صورت مکتوب یا نظام اطلاع رسانی کامپیوتری تهیه و تدوین نشده است. بعضی اشخاص یا سازمانها فعالیتهای پراکنده ای را انجام داده اند که می توانند تا حدودی پاسخگوی بعضی سؤالهای شما باشند. از جمله می توان موارد زیر را نام برد:

-          دفترچه های سازمان سنجش برای داوطلبان کنکور و دواطلبان دورههای تربیت معلم می توانند اطلاعات اولیه را در مورد رشته های موجود دانشگاهی و مراکز تربیت معلم در اختیار شما قرار دهند.

-          نشریه هفتگی سازمان سنجش(پیک سنجش) اغلب به معرفی بعضی مشاغل اقدام می کند. اگر چه این کار بر اساس نیازمندیهای خوانندگان و به صورت نظام مند ارائه نمی شود و اطلاعات ارائه شده، هم گاهی کامل نیست، چنانچه دانش آموزان از دوره راهنمایی و در طول دبیرستان به کمک مشاور مدرسه به مطالعه و جمع آوری این اطلاعات بپردازند در مجموع می تواند کمک کننده باشد.

-          جزوات و بروشورهایی که دانشگاهها برای معرفی رشته های تحصیلی موجود خود کرده اند که می توانند در انتخاب رشته تحصیلی و نوع دانشگاه برای داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاهها مفید باشد.

-          جهاد دانشگاهی به کمک عده ای از اساتید دانشگاهها اقدام به نشر جزواتی پیرامون رشته های تحصیلی کرده است که اطلاعات تحصیلی نسبتاً جامعی را در اختیار داوطلبان این رشته های تحصیلی قرار می دهد. این جزوات را انتشارات آستان قدس رضوی منتشر کرده است.

-          کتاب راهنمای مشاغل نیز منبع خوبی جهت اطلاع رسانی است.

-          وزارت کار و امور اجتماعی تحت عنوان«فرهنگ مشاغل»کتابچه‌هایی را تدوین نموده که به معرفی مشاغل آزاد و فنی پرداخته اند. این منابع هم اگر چه نظام مند و کامل نیستند، با توجه به برآورد هزینه های راه اندازی کارگاههای مختلف فنی، معرفی ابزارها، مهارتها و نیروی کار مورد نیاز شغل، می توانند برای دواطلبان خود- اشتغالی بسیار مفید باشند.

-          نشریه هفتگی و رایگان بازار کار، که وزارت کار انتشار می دهند، اطلاعات خوبی را در زمینه مشاغل مورد نیاز جامعه و امکانات استخدامی در اختیار می گذارد که برای جویندگان کار مفید است.

-          رونامه های صبح و عصر نیز در ستونهای استخدام خود نیازمندیهای کارفرمایان را منعکس می سازند یا از آزمونهای استخدامی نهادهایی چون نیروهای انتظامی شما را مطلع می کنند.

-          مجلات و نشریات تخصصی اغلب انجمنهای علمی و تخصصی نشریاتی را دارند که ممکن است اطلاعات خوبی در زمینه فعالیتهای آنها ارائه دهند. نیز معدودی کتاب در بازار کتاب ایران، اغلب به صورت ترجمه، یافت می شود که در مورد شرح حال نویسی تحصیلی- شغلی(رزومهresumme)، فنون جستجوی شغل و مصاحبه شغلی، مهارتهای خودشناسی، حل مسأله، تصمیم گیری و برنامه ریزی و ... اطلاعات مفیدی را به خواننده ارائه می دهند.

-          کتابخانه ها، اگر چه در ارائه اطلاعات و خدمات تحصیلی- شغلی هنوز فعال نیستند، در کشورهای پیشرفته حاوی منابع غنی اطلاعات تحصیلی- شغلی هستند و غالباً خدمات خود را به طرق مختلف از جمله کامپیوتر ارائه می دهند.

-          کتاب فرهنگ مشاغل نیز دارای اطلاعات مفیدی در مورد مشاغل می باشد.

2)      سایر منابع

رادیو تلویزیون

بعضی برنامه های رادیویی و تلویزیونی با صاحبان مشاغل یا متخصصان دانشگاهی در رابطه با رشته های جدید علمی مصاحبه می کنند. نیز با متخصصان وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت کار، در رابطه با رشته های تحصیلی، مسائل کنکور، دنیای کار و مسائل استخدامی، گفتگو به عمل می آورند. این برنامه ها می توانند به درک شما از دنیای تحصیل و کار بیفزایند.

 

فیلمهای ویدیویی

معدودی فیلم ویدیویی در رابطه با مشاغل یا صنایع خاص وجود دارد که به همت بعضی سازمانها یا دانشگاهها تهیه شده است. این فیلمها مانند بروشورها شرایط کار، مهارتها و تحصیلات لازم برای شغل، ابزار شغل، منابع کسب اطلاعات بیشتر و مصاحبه با افراد شاغل در یک حرفه را به تصویر می کشند.

(زندی پور،1384).

  تنظیم کننده:سهیلا فرحمند   کارشناسی ارشد  مشاوره 

+ نوشته شده توسط فرحمند در سه شنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 9:26 |

آشنایی با رشته راهنمایی و مشاوره

قبل از ارائه توضیحات درباره این رشته اول به تعریف دو واژه «راهنمایی» و «مشاوره» می پردازیم سپس به ارائه اطلاعات لازم جهت آشنایی کامل شما با این رشته اقدام می کنیم.

راهنماییGuidance

راهنمایی از لحاظ لغوی به معنی هدایت، ارشاد و اداره کردن است. مفهوم
گسترده ای از پند و اندرز، مطالعه کتاب، و گوش دادن به یک سخنرانی و ... را شامل
می شود که سبب افزایش بصیرت فرد می گردد و او را در نیل به درجات بالاتری از کمال و معرفت یاری می کند. به سخنی دیگر راهنمایی جریان یاری دهنده ای است که فرد را در شناخت خود و محیط پیرامون یاری می کند و وی را قادر می سازد تا تواناییها، رغبتها و محدودیتهایش را بشناسد و از طریق گسترش امکانات با توجه به اهدافش زندگی سالم و سازنده ای را سپری کند. این جریان یاری دهنده، فرد را با استفاده از ابزار و فنون گوناگون بررسی می کند و فعالیتی است جمعی که یاری معلم، والدین، مددکاراجتماعی، پزشک، روانپزشک و سایرین را می طلبد و در نهایت فرد به کمال خودش یعنی خود رهبری
می رسد. راهنمایی به صورت فردی و گروهی اجرا می شود.

راهنمایی شامل راهنمایی تحصیلی، راهنمای شغلی، راهنمایی خانوادگی و بهداشتی
می باشد و در اصل مشاوره یکی از فنون اجرایی راهنمایی می باشد و قلب راهنمایی محسوب می شود و مشاوره جنبه درمانی دارد ولی راهنمایی جنبه پیشگیری. (شفیع آبادی،)

 

مشاورهCounseling

مشاوره تعاملی است بین و مراجع و مشاور که از این طریق به مراجع کمک می شود تا پس از شناخت خویش تصمیمات معقولی اتخاذ کند مشاوره در معنای لغوی به معنای همکاری کردن و رأی دیگران را در انجام کاری خواستن است. به طور کل مشاوره جریان بحث و بررسی مشکلات و مسائلی است که مراجع با آنها مواجه است و علاقمند به طرح آنها
می باشد. مراجع از طریق بحث و گفتگو درباره مشکلش با مشاور، در یک جریان رابطه مشاوره ای توأم با درک و تفاهم، به خودشناسی و کشف راه حل موفق می گردد و سرانجام تصمیمی معقول و مناسب اتخاذ می شود. مشاوره نیز همچون راهنمایی می تواند به صورت فردی و گروهی اجرا شود. (شفیع آبادی،      )

هدف از ایجاد این رشته تربیت متخصصان و کارشناسانی است مؤمن، متعهد به اسلام و انقلاب اسلامی و ولایت فقیه که بتوانند تصدی امر مشاوره یا فعالیتهای پرورشی را در هسته های مشاوره مراکز تربیت معلم و غیره عهده دار شوند.

فارغ التحصیلان این رشته قادر خواهند بود از طریق شناخت مراجعان که اغلب کودکان و نوجوانان می باشند و با اتخاذ تدابیر لازم و تحقیق و پژوهش درباره علل دشواریهای روانی، اخلاقی، خانوادگی، ناسازگاریها، لغزشها، انحرافات اجتماعی و ... برای جلوگیری از این پیشامدها چاره اندیشی کرده و راه حلهای لازم را ارائه دهند و تدابیر ضروری را اتخاذ و پیشنهاد کنند. با توجه به مشکلات متنوع افراد (به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان به علت تجربه کم) در جریان زندگی و بحرانهای خاص این دورانها، و لزوم بر طرف ساختن مشکلات و مسائل شخصی و اجتماعی، وجود مشاوران در امور تربیتی ضروری به نظر
می رسد.

برای آشنایی بیشتر با این رشته به دروس این رشته توجه نمایید.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در تمام رشته های کارشناسی ارشد ناپیوسته گروه علوم انسانی شرکت کنند و در صورت پذیرفته شدن، بعضی واحدهای پیش نیاز را بگذارنند ولی در صورت ادامه همین رشته می توانند در رشته مشاوره و در گرایشهای:

1)      مشاوره خانواده

2)      مشاوره شغلی

3)      مشاوره مدرسه ای

شرکت کند و در صورت قبولی ادامه تحصیل دهد و یا در رشته های زیر ادامه تحصیل دهند:

1)      روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

2)      روانشناسی تربیتی

3)      مشاوره و راهنمایی

(اسکندری و همکاران، 1384).

 

آشنایی با شغل مشاوره

عنوان شغل: مشاوره.

تعریف شغل: مشاوره رابطه ای تخصصی، هدفدار و پویا بین مراجع و مشاور است که در آن مراجع در یک جو مملو از تفاهم و همدلی،آزادانه و صادقانه به طرح مشکلش با مشاور می پردازد و پس از تجزیه و تحلیل موضوع و خودشناسی بیشتر و عمیق تر، با کمک مشاور به تصمیم گیری مناسب و در نهایت حل مشکل موفق می شود.

رسته یا گروه شغلی:آموزشی.

شرح وظایف و مسؤولیتهای اصلی شغل: مشاور به ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره سازشی، تحصیلی- شغلی، خانوادگی، و... به صورت فردی و گروهی در مدرسه و مراکز مشاوره و به آموزش و پژوهش در مراکز آموزش عالی می پردازد. در کل وظایف مشاور به شرح زیر است:

-          برنامه ریزی و انجام فعالیتهای لازم به منظور ارتقاء سطح بهداشت روانی مراجعه کنندگان و پیشگیری از ناهنجاریهای رفتاری آنان.

-          ارجاع مراجعان به مراکز و متخصصان دارای صلاحیت به منظور استفاده از خدمات تخصصی و حمایتی.

-          ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره به صورت فردی و گروهی.

-          انجام آزمونهای روان شناختی و استفاده از آنها در ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره.

اهمیت و ضرورت شغل: پیچیده شدن زندگی و تحول جامعه از شکل ساده به صنعتی، مشکلات بسیاری را برای انسانها به بار آورده است که پیشگیری و حل آنها ضرورت راهنمایی و مشاوره را برجسته می نماید.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای احراز شغل: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته مشاوره و راهنمایی.

مهارتها، تجارب و دورههای آموزشی ویژه برای احراز شغل:کسب مهارتهای عملی و نظری در زمینه مشاوره در طی دوره 4 ساله کارشناسی، 2 ساله کارشناسی ارشد و 4 ساله دکتری در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور و کسب تجربه از طریق کارآموزی در مدارس، مراکز مشاوره، کانونهای اصلاح و تربیت، و...

شرایط محیط کار: کار در فضای سرپوشیده و خلوت و آرام اتاق مشاوره انجام
می شود.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل: اتاق مشاوره مجهز به یک میز و چند صندلی راحتی، ابزارهای سنجش روانی، وسایل سمعی و بصری آموزشی و داری منابع اطلاعاتی و نوشتاری کافی در زمینه چگونگی کمک به حل مشکلات مراجعان است.

خصوصیات جسمانی و تواناییهای بدنی لازم برای انجام دادن شغل: قدرت و سلامت کامل جسمانی و گویایی و مقاومت در برابر خستگی. (زندی پور،1384).

آشنایی با شغل مشاور تحصیلی

عنوان شغل: مشاور تحصیلی

تعریف:

این رشته دربر گیرنده پستهایی است که متصدیان آنها با عنوان مشاور هدایت تحصیلی در دبیرستانهای نظام جدید آموزش متوسطه و در مدارس ایثارگران (راهنمائی، دبیرستان و هنرستان های فنی و حرفه ای) تحت نظارت کلی، انجام امور مشاوره در زمینه وضعیت تحصیلی، ارائه اطلاعات شغلی و نهایتاً هدایت تحصیلی دانش آموزان و بررسی و مطالعه و تحقیق در این ارتباط را عهده دار می باشند.

نمونه وظایف و مسئولیتها:

-          اشتغال موظف تمام وقت با حداقل 8ساعت تدریس هفتگی دروس مربوط به مشاوره و آشنائی با برنامه ریزی تحصیلی و شغلی در واحدهای آموزشی.

-          آشنا کردن دانش آموزان با رشته های تحصیلی و ضوابط ورود به آنها و ارتباط
رشته های مذکور با رشته های دانشگاهی و بازار کار.

-          آشنا نمودن دانش آموزان با برنامه درسی و مقررات عمومی و راهنمایی فردی و گروهی مراجعان در زمینه های حرفه ای،تحصیلی، خانوادگی.

-          ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره به معلمین مدرسه در صورت ضرورت.

-          شناسایی دانش آموزانی که دارای مشکل و ناهنجاریهای رفتاری و تحصیلی هستند و کوشش در جهت رفع مشکلات آنان.

-          ایجاد زمینه مناسب برای بالا بردن سطح آگاهی دانش آموزان نسبت به ویژگیها و توانی های فردی.

-          ثبت و ضبط سوابق و اطلاعات و بررسی های انجام شده و نیز مشاوره های فردی و گروهی.

-          استفاده از تست ها و سایر ابزارهای مربوط جهت تشخیص وضعیت دانش آموزان و نیز حل مسایل و مشکلات آنان.

-          مطالعه و بررسی پرونده تربیتی تحصیلی دانش آموزان به منظور شناسایی مواردی که نیاز به کمک های ویژه دارند.

-          ارجاع دانش آموزانی که دارای مشکلات و ناهنجاریهای حاد هستند به سازمانها و مراکز تخصصی ذیربط.

-          همکاری با مربیان امور تربیتی و معلمان جهت شکوفا نمودن استعدادهای دانش آموزان.

 

شرایط احراز شغل:

دارا بودن دانشنامه لیسانس یا فوق لیسانس یا دکتری در یکی از رشته های مشاوره، روانشناسی، برنامه ریزی امور تربیتی، علوم تربیتی (باستثناء گرایش پیش دبستانی و دبستانی)، امور تربیتی و مددکاری. برخورداری از صلاحیت اخلاقی،
حرفه ای و حسن شهرت و برخورداری از سلامت جسمانی و روانی.

-          متقاضیان تصدی این شغل پس از فراغت از تحصیل می توانند در: وزارت آموزش و پرورش اشتغال یابند.

دانشگاههای ارائه کننده رشته راهنمایی و مشاوره در مقطع کارشناسی

ردیف

نام دانشگاه

گرایش

وضعیت پذیرش

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

دانشگاه اصفهان

دانشگاه الزهرا(س)،تهران

دانشگاه تربیت معلم تهران

دانشگاه تهران

دانشگاه رازی، کرمانشاه

دانشگاه زنجان

دانشگاه شهید بهشتی،تهران

دانشگاه شهید چمران، اهواز

دانشگاه علامه طباطبایی،تهران

دانشگاه گیلان، رشت

دانشگاه هرمزگان،بندرعباس

دانشگاه آزاد سراسر کشور

مشاوره

-

مشاوره

مشاوره

مشاوره

-

مشاوره

مشاوره

-

روزانه،شبانه

روزانه،شبانه

روزانه

روزانه

روزانه،شبانه

روزانه

روزانه

روزانه

روزانه،شبانه

روزانه

روزانه


فهرست دروس و واحدهای رشته: راهنمایی و مشاوره

 

ب) دروس پایه و اصلی

 

واحد

ج) دروس اصلی و پایه

واحد

د)دروس تخصصی

واحد

ه) دروس اختیاری

واحد

ریاضیات پایه

آمار توصیفی

آمار استنباطی

اصول فلسفه تعلیم و تربیت

آموزش و پرورش ابتدایی و راهنمایی

سنجش و اندازه گیری درعلوم تربیتی

روش تحقیق در علوم تربیتی و روانشناسی

روشها و فنون تدریس

مقدمات مدیریت

تولید و کاربرد مواد آموزشی

مبانی جامعه شناسی

جامعه شناسی آموزش و پرورش

انسان از دیدگاه اسلام

فیزیولوژی انسان (اعصاب و غدد)

خانواده در اسلام و ایران

 

 

 

 

 

 

 

2

2

2

2

3

3

3

 

3

2

2

3

2

2

2

2

روانشناسی عمومی

روانشناسی از دیدگاه دانشمندان اسلامی

روانشناسی رشد(1) کودکی، نوجوانی

روانشناسی رشد(2) جوانی، بزرگسالی،پیری

روانشناسی اجتماعی

روانشناسی تربیتی

روانشناسی تربیتی

روانشناسی یادگیری

روانشناسی شخصیت

روانشناسی و آموزش افراد استثنایی

آسیب‌شناسی روانی (1)

آسیب شناسی روانی(2)

اختلالات یادگیری

بهداشت روانی

مسائل جوانان و نوجوانان

آسیب شناسی اجتماعی

مبانی راهنمایی و مشاوره

روشها و فنون تدریس

3

2

 

2

2

 

2

3

3

2

2

2

2

2

2

2

2

راهنمایی و مشاوره تحصیلی

راهنمایی و مشاوره شغلی

کاربرد آزمونهای هوش و استعداد و رغبت در مشاوره

کاربرد آزمونهای تشخیص‌ و شخصیت در مشاوره

نظریه‌های مشاوره و روان درمانی

راهنمایی و مشاور گروهی

 مشاور خانواده

مددکار اجتماعی

روشهای تغییر و اصلاح رفتار

متون زبان تخصصی (مشاوره)

پروژه تحقیقاتی (مشاوره)

تمرین عملی مشاوره(1)

تمرین عملی مشاوره(2) مبانی راهنمایی و مشاوره روشها و فنون تدریس

 

2

3

2

 

2

 

3

3

3

3

2

3

3

2

2

بازی درمانی

تغییرات اجتماعی

خانواده نابسامان و عوامل

مقدمات روانپزشکی

سازمان قوانین آموزش و پرورش

جامعه شناسی ارتباطات

مبانی کامپیوتر

برنامه نویسی کامپیوتر

روانشناسی هنر و تبلیغات

روشهای تحلیل سیاسی

بهداشت عمومی، کمکهای اولیه

زیست شناسی

منطق

آموزش قرآن

 

 

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمع

 

 

76

جمع

33

جمع

6

 

 

+ نوشته شده توسط فرحمند در دوشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 9:34 |

1) عمومی

2)  بالینی

3) صنعتی و سازمانی

4) کودکان استثنایی

روانشناسی عبارت است از علم مطالعه رفتار و فرآیندهای ذهنی، و این مطالعه با هدف شناخت آدمی صورت می گیرد تا پس از آگاهی از خصوصیات متعدد و متنوع رفتاری و ذهنی خود، شیوه ارتباط مناسبی را با خود و محیط پیرامونش برقرار نماید.

با پیچیده شدن جوامع بشری، کمتر انسانی است که بی نیاز از شناخت مسائل روانشناختی باشد حتی این موضوع امروزه به قدری گسترش یافته است که در زمینه تمام تخصصها از علوم روانشناسی برای کسب موفقیت بیشترمی توان استفاده کرد.بطور مثال امروزه در صنعت، پزشکی، آموزش و پرورش، مدیریت و ... از دستاوردهای علم روانشناسی استفاده می کنند. در این رشته اصل پیشگیری اولیه از بروز اختلال در درک، احساس، عواطف، شخصیت، استعداد، هوش، تفکر، انگیزه و ... رفتارهای آدمی و فرآیندهای ذهنی اوست؛ در واقع تلاش روانشناسی آن است که آدمی به گونه ای برنامه های زندگی خود را تنظیم نماید که دچار مشکلات حاد و پیچیده نشود؛ چرا که در صورت ابتلاء به انواع مشکلات روانشناختی، فعالیتهای درمانگری کاری مشکل و سخت و به علاوه وقت گیر خواهد بود و هزینه های زیادی را برای مبتلایان به همراه خواهد آورد. بنابراین تلاش روانشناسی بر آموزش خانواده ها برای جلوگیری از بروز نابهنجاری هاست. آگاهی دادن لازم در مورد آسیبهای روانی نیز از جمله وظایف مهم روانشناسی است. وزارت علوم و تحقیقات و فناوری به منظور تربیت نیروهای متخصص در زمینه تحقیق این هدفها، اقدام به ایجاد رشته روانشناسی نموده است بنابراین در دروه های تحقیقی روانشناسی 2 هدف عمده زیر مطرح است.

1) هدف اختصاصی: به منظور تربیت افرادی است که مفاهیم و اصول نظری و عملی روشهای پژوهش در این علم را فرا گرفته و حداقل مهارتهای حرفه ای را در یکی از شاخه های روانشناسی عمومی، استثنایی، بالینی و صنعتی و سازمانی که در ایران کاربرد دارد بدست آورند.

2) هدف عمومی: بدین منظور که دانشجویان رشته های مختلف را با اصول، نظریات،مفاهیم و روشهای علم روانشناسی آشنا نماید.

ضرورت تشکیل دوره های تحصیلی روانشناسی با گرایشهای مختلف در دانشگاههای کشور، ناشی از نیاز مؤسسات و نهادهای مختلف اجتماعی است، چرا که روانشناسان می توانند در جهت رفع این نیازها و حل مشکلات مربوط به جامعه و همچنین رفع نیازهای صنعت، قدمهای مؤثری بردارند. (اسکندری و همکاران،1384)

 

آشنایی با رشته روانشناسی عمومی

1)   روانشناسی عمومی:

  روانشناسی عمومی یکی از شاخه های علوم انسانی است که در زمینه رفتار و فرآیندهای روانی و ذهنی به پژوهش و بررسی می پردازد.

هدف اصلی این گرایش( عمومی) تربیت نیروهایی است که آگاهی لازم را در خصوص ویژگیهای زیستی- روانی و اجتماعی انسان به طور اعم بدست آورده آنگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی در زمینه ای خاص به مطالعه تخصصی بپردازند.

گسترش اطلاعات در زمینه مفاهیم بنیادی روان انسان شامل نحوه یادگیری، تأثیرپذیری حافظه، جلوگیری از فراموشی، چگونگی از فراموشی، چگونگی احساس و ادراک، عوامل مؤثر در انگیزش انسان، نحوه مقابله با هیجانها، انواع شخصیتها و شیوه های رفتار با آنها و جز آن، امری است بسیار مهم که در تأمین بهداشت روانی نقش مؤثری دارد. بنابراین روانشناس عمومی قادر است در این زمینه ها خدمات ارزنده ای را به جامعه ارائه نماید.

 

تواناییهای لازم برای داوطلبان این رشته

کلیه علاقمندان می توانند پس از قبولی در کنکور سراسری یا آزاد در این رشته به تحصیل ادامه داده و داشتن هوش، انگیزه، و سلامت روانی باعث موفقیت دانشجوی رشته خواهد شد.

 

تواناییهای فارغ التحصیلان روانشاسی عمومی 

فارغ التحصیلان این گرایش دارای تواناییهای زیر خواهند بود:

1)     پژوهش پیرامون موضوعهای بنیادی روانشناسی در قالب ارائه طرحهای پژوهشی که با نظارت متخصصان بالاتر صورت می گیرد.

2)      آموزش مفاهیمی همچون یادگیری، حافظه، شخصیت، انگیزش و هیجان، احساس و ادراک برای عموم مردم.

3)      اجرای برخی آزمونهای روان شناختی با نظارت متخصصان مقاطع بالاتر روانشناسی.

4)     ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و در زمینه های روانشناسی و انجام پژوهشهای عمومی و خصوصی. (اسکندری و همکاران،1384).

 

موقعیتهای شغلی و محلهای کار

کلیه فارغ التحصیلان این رشته می توانند در مهدهای کودک، مراکز مشاوره، زندانها، مراکز تربیتی و کودکستانها و مدارس به ارائه خدمات بپردازند.

طول متوسط تحصیل در این گرایش 4سال می باشد و دروس آن ‌در 8 نیمسال تحصیلی برنامه ریزی شده است. در ضمن این رشته از

136واحد درسی تشکیل شده که دروس آن به گروههای زیر تقسیم

می گردند.

دروس عمومی             دروس پایه و دروس اصلی                دروس تخصصی

22                                            94                                              20 واحد

فارغ التحصیلان روانشناسی عمومی می توانند در رشته های زیر ادامه تحصیل دهند:

1)روانشناسی‌عمومی(کارشناسی‌ارشد)‌(آزمون‌ورودی‌تحصیلات‌تکمیلی)
2)روانشناسی بالینی ( آزمون ورودی کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته های گروه پزشکی)

3)کارشناسی ارشد ناپیوسته رفاه اجتماعی (آزمون ورودی کارشناسی ارشد ناپیوسته
رشته های گروه پزشکی)

4)کلیه رشته های گروههای علوم انسانی در تحصیلات تکمیلی

5)روانشناسی صنعتی و سازمانی (تحصیلات تکمیلی)

6)روانشناسی بالینی (آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی)

7)سنجش و اندازه گیری (روانسنجی) (آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی)

8)آموزش بهداشت ( آزمون ورودی کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته های گروه پزشکی)

 

                      دانشگاههای ارائه کننده این رشته عبارتند از: [کارشناسی روانشناسی عمومی] 
(پیک سنجش،1385)

ردیف

نام دانشگاه

وضعیت پذیرش

1

دانشگاه بوعلی سینا، همدان

روزانه

2

دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، قزوین

روزانه، شبانه

3

دانشگاه زنجان

روزانه، شبانه

4

دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان

روزانه، شبانه

5

دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل

روزانه

6

دانشگاه فردوسی، مشهد

شبانه

7

دانشگاه گیلان، رشت

شبانه

8

دانشگاه محقق اردبیلی،محل تحصیل نمین اردبیل

شبانه

9

دانشگاه یزد

شبانه

10

11

مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیر دولتی طبرستان، چالوس

متمرکز

دانشگاه پیام نور

 

12 

دانشگاه آزاد

 

 

 


فهرست دروس و واحدهای رشته: روانشناسی عمومی

دروس مشترک (پایه، اصلی)

 

نام درس

واحد

نام درس

واحد

نام درس

واحد

نام درس

واحد

روانشناسی عمومی (1)

3

روانسنجی

3

روانشناسی مشاوره و راهنمایی

2

طرح ها و پژوهشهای آزمایشگاهی

4

روانشناسی عمومی (2)

3

روانشناسی مرضی کودک

3

روانشناسی پویایی گروه

2

مقدمات نورپسیکولوژی

4

علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی

2

روانشناسی تجربی

4

روانشناسی کودکان استثنایی

4

پژوهشهای علمی در روانشناسی عمومی

4

آمار توصیفی

2

بهداشت روانی

3

روانشناسی جنایی

2

سمینار مسائل روانشناسی عمومی

2

آمار استنباطی

3

انگیزش و هیجان

3

اختلاف یادگیری

3

ارزشیابی شخصیت

3

فیزیولوژی عمومی

3

روانشناسی تربیتی

3

تفکر و زبان

3

روانشناسی هوش و سنجش آن

3

مبانی جامعه شناسی

3

روانشناسی اجتماعی

3

 

 

 

 

روانشناسی احساس و ادراک

2

تاریخچه و مکاتب روانشناسی

2

 

 

 

 

متون روانشناسی به زبان خارجی(1)

3

آسیب شناسی روانی (1)

3

 

 

 

 

متون روانشناسی به زبان خارجی(2)

3

آسیب شناسی روانی (2)

3

 

 

 

 

روانشناسی فیزیولوژیک

3

کلیات فلسفه

3

 

 

 

 

روانشناسی یادگیری

3

روش تحقیق در روانشناسی

3

 

 

 

 

روانشناسی رشد (1)

3

شخصیت

3

 

 

 

 

روانشناسی رشد (2)

3

 

 

 

 

 

 


 

+ نوشته شده توسط فرحمند در یکشنبه پانزدهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 9:37 |

آشنایی با رشته روانشناسی کودکان استثنایی

4) روانشناسی کودکان استثنایی

            این گرایش به منظور پژوهش، تشخیص و بازتوانی کودکان استثنایی – اعم از نابینا، ناشنوا، حسی- حرکتی، ناسازگار و ... فعالیت می‌کند. هدف این رشته و گرایش در راستای پیشگیری از ابتلای افراد به نقایص حسی- حرکتی و ذهنی است.

            به طور متوسط حدود 2% از کودکان جامعه مبتلا به نقایص
حسی- حرکتی و ناتوانایی‌های ذهنی هستند که از جمله مهمترین آنها اشکال در بینایی، شنوایی، حرکتی، هوشی و رفتاری می‌باشد. از آنجایی که 2% در کل جمعیت آمار بسیار زیادی است، لذا لازم است برای پیشگیری از ابتلای نوزادان به امراض یاد شده اقدام لازم صورت گیرد؛ در غیر این صورت آثار اجتماعی و فردی و خانوادگی چنین فرزندانی بسیار مشکل زا خواهد بود. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی خانواده‌ای دارای فرزند استثنایی می‌شود، اولین اثرش به صورت افسردگی و انزوای والدین آشکار می‌گردد. بعد از آن خود فرد استثنایی است که در آینده مشکلات زیادی را برای نظام آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌ها و خودش فراهم می‌کند. لذا لازم است تا این رشته به صورت جدی بسط و گسترش یابد تا جامعه و خانواده از آثار منفی آن برکنار بمانند. البته لازم به تذکر است که کودکان تیزهوش و سرآمد نیز جزء کودکان استثنایی به شمار می‌روند که به آموزش‌های خاصی نیازمندند.

توانایی‌های لازم برای داوطلبان این رشته و ادامه تحصیل در آن
از آنجاییکه فعالیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان این رشته در آینده در رابطه مستقیم با کودکان استثنایی (نابینا، ناشنوا، معلول جسمی، ناسازگار و...) است لازم است داوطلبان ورود به این رشته از علاقه و تمایل کافی نسبت به کار با این گونه افراد برخوردار باشند و از آنجا که کار کردن با کودکان استثنایی نیازمند ویژگی‌های روانی خاصی است، داوطلبان باید به تمامی جوانب رشته مورد نظر توجه دقیق داشته باشند، علاوه بر این، داشتن معلومات و اطلاعات کافی در زمینه درس‌های مورد نیاز برای قبولی در آزمون سراسری از جمله مواردی است که داوطلبان ورود به رشته روانشناسی کودکان استثنایی در گروه علوم آزمایشی انسانی باید دارا باشند.


فهرست دروس و واحدهای رشته: روانشناسی   گرایش: کودکان استثنایی

الف)دروس عمومی

واحد

ب) دروس پایه

واحد

ج) دروس اصلی

واحد

د) دروس تخصصی

واحد

ه) دروس اختیاری

واحد

اخلاق و تربیت اسلامی

انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن

تاریخ اسلام

تربیت بدنی (1)

تربیت بدنی (2)

تنظیم خانواده و جمعیت

زبان خارجی

فارسی

متون اسلامی

معارف اسلامی1

معارف اسلامی 2

2

2

2

1

1

2

3

3

2

2

2

 

آسیب شناسی روانی (1)

آمار توصیفی

آمار استنباطی

انگیزش و هیجان

بهداشت روانی

تاریخچه و مکاتب روانشناسی

روانشناسی عمومی (1)

روانشناسی عمومی (2)

روانشناسی احسای و ادراک

روانشناسی تجربی

روانشناسی فیزیولوژیک

روانشناسی رشد (1)

روانشناسی رشد (2)

روانشناسی تربیتی

روانشناسی اجتماعی

روانشناسی یادگیری (مفاهیم مظریه‌ها

روانشناسی مرضی کودک

3

2

3

3

3

2

2

2

2

4

3

3

3

3

3

3

 

روانسنجی

روش تحقیق در روانشناسی

شخصیت(نظریه‌هاو مفاهیم

متون روانشناسی به زبان خارجه(!)

علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی

فیزیولوژی عمومی(اعصاب و غدد)

کلیات فلسفه

مبانی جامعه شناسی

3

3

3

3

2

3

3

3

آسیب شناسی روانی (2)

اختلالات تکلم و گفتار درمانی

بهداشت روانی کودکان استثنایی

پژوهشهای هملی انفرادی در کودکان استثنایی

روانشناسی مشاوره و راهنمایی

روانشناسی تدریس به کودکان نابینا

روانشناسی تدریس به کودکان ناشنوا

روانشناسی کودکان تیزهوش

روانشناسی کودکان ناسازگار

روشهای تغییر و اصلاح رفتار کودکان

سمینار مسائل کودکان استثنایی

متون روانشناسی کودکان استثنایی به زبان خارجه(2)

نظریه‌ها و کاربردآزمونهای شناختی(هوش و استعداد)

روانشناسی کودکان عقب مانده

3

2

2

4

2

2

2

2

2

3

2

3

4

2

اختلالات یادگیری

آسیب شناسی اجتماعی

انسان شناسی در اسلام

آموزش قرآن

بازپروری معلولین

تفکرو زبان

روانشناسی جنایی

روانشناسی تجربی و اجتماعی

روانشناسی اجتماعی کاربردی

روانشناسی تفاوتهای فردی

روانشناسی صنعتی وسازمانی

روانشناسی مدیریت

زیست شناسی

کاربردکامپوتردر تجزیه و آمار

مددکاری اجتماعی

نگرش و تغییر آن

فلسفه اسلامی

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

2

 

 

 

 

جمع

22

جمع

 

 

69

جمع

35

جمع

10


 

توانایی‌های فارغ‌التحصیلان رشته روانشناسی کودکان استثنایی

1)   بررسی پیرامون خصوصیات زیستی، روانی و اجتماعی کودکان استثنایی، اعم از نابینا، نیمه بینا، ناشنوا، نیمه ناشنوا، عقب ماندگان ذهنی، معلولیت‌های حرکتی و کودکان تیزهوش.

2)     ارزیابی توانایی‌های شناختی کودکان غیرعادی و عادی.

3)     ارائه راهکارهای لازم جهت جلوگیری از ابتلای کودکان به اشکال‌های درسی، ارتباطی، عاطفی و جز آن.

 

موقعیت‌های شغلی و محل‌های کار

            مدارس آموزش و پرورش کودکان استثنایی (به عنوان معلم یا مشاور)، بیمارستان‌های ارائه دهنده خدمات روانشناختی و عمومی، مراکز نگهداری بیماران و معلولان جسمی- روانی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و ... از جمله مکان‌هایی است که فارغ‌التحصیلان روانشناسی کودکان استثنایی می‌توانند در آنجا فعالیت کنند و از تخصص و دانش خود، در زمینه‌های مختلف بهره گیرند.

            علاوه بر این، فارغ‌التحصیلان این رشته قادر به انجام کارهای پژوهشی در حوزه مسائل روانشناسی خواهند بود.

            طول متوسط تحصیل در این رشته 4 سال می‌باشد و دروس آن در 8 نیمسال تحصیلی برنامه‌ریزی شده است و دارای 136 واحد درسی است که به گروه‌های زیر تقسیم می‌گردند.

دروس عمومی             دروس پایه و اصلی             دروس تخصصی          دروس انتخابی

          22                      69                       35                   10

برای آشنایی بهتر شما علاقمندان عزیز توصیه می‌گردد شرح کامل این رشته و گرایش را با دقت کامل مطالعه نمایید تا از محتوای آموزشی آن مطلع گردید.

            فارغ‌التحصیلان رشته کارشناسی روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی (کودکان استثنایی) در رشته‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته می‌توانند ادامه تحصیل دهند.

رغبت‌های مورد نیاز برای انجام دادن شغل: علاقه به افراد استثنایی و کار با آنها.

ویژگی‌های شخصیتی (عاطفی، اجتماعی و رفتاری) لازم برای انجام دادن شغل: ثبات عاطفی، قبول مسئوولیت، سازگاری با دیگران، مطلوب بودن رفتار و برخورد مناسب، همدلی با دیگران و درک آنها.

محل‌های اشتغال و استخدام: مراکز دولتی و غیر دولتی (آموزش و پرورش استثنایی کشور، سازمان بهزیستی کشور، پژوهشکده کودکان استثنایی) و خود اشتغالی.

جنبه‌های مالی و حقوقی: در مراکز دولتی پرداخت حقوق تابع قانون استخدام کشوری است و فرد از مزایا و فوق‌العاده شغل، حق بیمه و بازنشستگی بهره‌مند می‌شود. در مراکز خصوصی میزان درآمد با توجه به قرارداد بسته شده با کارفرما متغیر است و در صورت خوداشتغالی به میزان سرمایه، محل کار، صلاحیت و ابتکار فرد بستگی دارد.

شرایط ارتقاء: ارتقاء از طریق پیشرفت تحصیلی – شغلی، با گذراندن دوره‌های بلند مدت آموزشی که از طرف سازمان آموزش و پرورش استثنایی برگذار می‌شوند و بورس‌های تحصیلی داخلی و خارجی صورت می‌گیرد.

نحوه استخدام و ورود به شغل: آگهی جراید، امتحان و مصاحبه، وزارت کار، مراجعه مستقیم به سازمان‌ها یا کارفرمایان.

ارتباط‌های شغلی: با مشاغل مددکاری، روانپزشکی، عصب شناسی، متخصصان ژنتیک، روان شناسی تربیتی و متخصصان مغز و اعصاب در ارتباط است.

 

مطلوبیت‌ها و محدودیت‌های شغل:

            مطلوبیتها: کمک به افراد کم توان ذهنی، شناسایی کودکان تیزهوش.

            محدودیت‌ها: فشار ناشی از پیشرفت کند کودکان دیرآموز، خستگی زیاد و در نهایت                   فرسودگی شغلی.

اتحادیه، انجمن و تشکیلات حرفه‌ای وابسته به شغل: سازمان استعدادهای درخشان، سازمان آموزش و پرورش استثنایی، پژوهشکده کودکان استثنایی، انجمن سندرم دان، انجمن‌های مربوط به کودکان ناشنوا و نابینا.

آینده شغل: بستگی به شغلی دارد که انتخاب می‌کنند و بستگی به این دارد که در مراکز خصوصی کار کنند یا دولتی یا شخصاً اقدام به تأسیس مراکزی برای این کودکان کرده باشند، این شغل از آینده اقتصادی و اجتماعی خوبی برخوردار خواهد بود.

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل: با توجه به محل کار و مدرک تحصیلی، نوع فعالیت فرد متفاوت است. در مقاطع کاردانی و کارشناسی معمولاً افراد در آموزش و پرورش استثنایی، مراکز بهزیستی به عنوان معلم و کارشناس شاغل و با مدرک بالاتر به تدریس، پژوهش و فعالیت‌های تشخیصی-درمانی می‌پردازند.

محل و راه‌های کسب اطلاعات بیشتر درباره شغل: مراجعه به مراکز آموزش کودکان استثنایی، گفتگو با دانشجویان و استادان این رشته.

توصیه‌ها و پیشنهادهای لازم برا داوطلبان ورود به این شغل: ورود به این شغل نیاز به درک و همدلی زیاد با افراد استثنایی دارد و بردباری، ایثار و تحمل روانی بالایی را می‌طلبد. (زندی پور ،1384).

دانشگاه‌های ارائه دهنده این گرایش عبارتند از:

ردیف

نام دانشگاه

وضعیت پذیرش

1

دانشگاه الزهراء (س)، تهران

روزانه

2

دانشگاه شهید بهشتی، تهران

روزانه

3

دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، تهران

روزانه

4

دانشگاه فردوسی، مشهد

روزانه، شبانه

5

دانشگاه اصفهان

شبانه

 (اسکندری و همکاران،1384).


فهرست دروس و واحدهای رشته: روانشناسی                                           گرایش: کودکان استثنایی

الف) دروس عمومی

واحد

ب) دروس پایه

واحد

ج) دروس اصلی

واحد

د) دروس تخصصی

واحد

ه) دروس اختیاری

واحد

اخلاق و تربیت اسلامی

2

آسیب­شناسی روانی (1)

3

روانسنجی

3

آسیب­شناسی روانی (2)

3

اختلالات یادگیری

2

انقلاب اسلامی و ریشه­های آن

2

آمار توصیفی

2

روش تحقیق در روانشناسی

3

اختلالات تکلم و گفتار درمانی

2

آسیب شناسی اجتماعی

2

تاریخ اسلام

2

آمار استنباطی

3

شخصیت (نظریه­ها و مفاهیم)

3

بهداشت روانی کودکان استثنایی

2

انسان شناسی در اسلام

2

تربیت بدنی (1)

1

انگیزش و هیجان

3

متون روانشناسی به زبان خارجه (1)

3

پژوهشهای عملی انفرادی در کودکان استثنایی

4

آموزش قرآن

2

تربیت بدنی (2)

1

بهداشت روانی

3

علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی

2

روانشناسی مشاوره و راهنمایی

2

بازپروری معلولین

2

تنظیم خانواده و جمعیت

2

تاریخچه و مکاتب روانشناسی

2

فیزیولوژی عمومی (اعصاب و غدد)

3

روانشناسی تدریس به کودکان نابینا

2

تفکر و زبان

2

زبان خارجی

3

روانشناسی عمومی (1)

2

کلیات فلسفه

3

روانشناسی تدریس به کودکان ناشنوا

2

روانشناسی جنایی

2

فارسی

3

روانشناسی عمومی (2)

2

مبانی جامعه شناسی

3

روانشناسی کودکان تیزهوش

2

روانشناسی تجربی و اجتماعی

2

متون اسلامی

2

روانشناسی احساسی و ادراک

2

 

 

روانشناسی کودکان ناسازگار

2

روانشناسی اجتماعی و کاربردی

2

معارف اسلامی 1

2

روانشناسی تجربی

4

 

 

روش­های تغییر و اصلاح رفتار کودکان

3

روانشناسی تفاوتهای فردی

2

معارف اسلامی 2

2

روانشناسی فیزیولوژیک

3

 

 

سمینار مسائل کودکان استثنایی

2

روشهای صنعتی و سازمانی

2

 

 

روانشناسی رشد(1)

3

 

 

متون روانشناسی کودکان استثنایی به زبان خارجه (2)

3

روانشناسی مدیریت

2

 

 

روانشناسی رشد(2)

3

 

 

نظریه­ها و کاربرد آزمونهای شناختی (هوش و استعداد)

4

زیست شناسی

2

 

 

روانشناسی تربیتی

33

 

 

روانشناسی کودکان عقب مانده

2

کاربرد کامپیوتر در تجزیه و آمار

2

 

 

روانشناسی اجتماعی

3

 

 

 

 

مددکاری اجتماعی

2

 

 

روانشناسی یادگیری (مفاهیم، نظریه­­ها)

3

 

 

 

 

نگرش و تغییر آن

2

 

 

روانشناسی مرضی کودک

 

 

 

 

 

فلسفه اسلامی

2

جمع

22

جمع

69

جمع

 

 

35

جمع

10


آشنایی با شغل معلم کودکان استثنایی (ناشنوایان)

عنوان شغل: معلمی کودکان استثنایی (ناشنوایان).

تعریف شغل: معلم کودکان استثنایی عهده دار آموزش و پرورش کودکانی است که از نظر شنوایی و گویایی با مشکلاتی مواجهند.

رسته یا گروه شغلی: آموزشی.

شرح وظایف و مسئوولیت‌های شغلی: پرورش حس شنوایی و گویایی کودکان با استفاده از علامت و وسایل کمک آموزشی سمعی و بصری است.

اهمیت و ضرورت شغل: سرویس دهی به افراد ناشنوا جهت آموزش آنها برای تحصیل علم و بهتر زندگی کردن.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای احراز شغل: حداقل فوق دیپلم (مراکز تربیت معلم کودکان استثنایی وابسته به آموزش و پرورش) یا کارشناسی روان شناسی کودکان استثنایی.

مهارت‌ها، تجارب و دوره‌های آموزشی ویژه برای احراز شغل: مهارت‌های نظری و عملی کسب شده در دوره‌های آموزشی.

شرایط محیط کار: محل کار معلمان کودکان استثنایی، مراکز استثنایی (مدارس ناشنوایان) یا مدارس عادی (کلاس‌های خاص اینگونه کودکان) است.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل: معلمان از وسایل آموزشی مثل آینه، تقویم، اسباب‌بازی‌های فکری، گوشی‌ها، و ماژیک استفاده می‌کنند که هزینه تهیه این وسایل به عهده مرکز کودکان استثنایی است. برخی از این وسایل را معلمان در طی دوره کارآموزی شخصاً تهیه می‌کنند.

خصوصیات جسمانی و توانایی‌های بدنی لازم برای انجام دادن شغل: سلامت جسمانی کامل به ویژه سلامت چشم، سینه و ریه، لب، دهان، تنفس صحیح و هماهنگی دست و چشم.

معلولیت‌های بی اثر در انجام دادن شغل: فردی که در این شغل مشغول به کار می‌شود باید از سلامت جسمی و ذهنی کامل برخوردار باشد.

خصوصیات روانی و توانمندی‌های ذهنی لازم برای انجام دادن شغل: برخورداری از توانمندی‌های ذهنی، تمرکز و دقت حواس، استعداد هنری، تجسم فضایی، خلاقیت و ابتکار.

رغبتهای مورد نیاز برای انجام دادن شغل: علاقه به رشد انسان‌ها و تدریس.

ویژگی‌های شخصیتی (عاطفی، اجتماعی و رفتاری) لازم برای انجام دادن شغل:

همدلی و درک دیگران، قدرت برقراری رابطه عاطفی و صمیمانی با دانش آموزان، صبوری و علاقه‌مندی به شکوفایی استعدادهای بچه‌ها.

محل‌های اشتغال و استخدام: وزارت آموزش و پرورش (مراکز کودکان استثنایی و مدارسی که دارای اینگونه کلاسها هستند)، مدارس خصوصی.

جنبه‌های مالی و حقوقی: تابع استخدام کشوری است. معلمان کودکان استثنایی مانند سایر...

کارشناسی علوم تربیتی (گرایش‌های)

  1. مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی
  2. تکنولوژی آموزشی
  3. آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی
  4. آموزش و پرورش کودکان عقب مانده ذهنی
  5. آموزش و پرورش کودکان استثنایی

 

         رشد سالم و صحیح جوامع انسانی در گرو تعلیم و تربیت صحیح و اصولی افراد آن جامعه است. بدیهی است هر چقدر آگاهی و دانش اقشار جامعه نسبت به تعلیم و تربیت افزایش پیدا کند، جامعه در سیر تکامل و تعالی رشد خواهد یافت و البته این امر، یعنی ارتقاء و افزایش آگاهی عمومی مردم در زمینه تعلیم و تربیت، توسط متخصصان و صاحبنظران و همچنین مدرسان و معلمان علوم تربیتی انجام می‌گیرد. (اسکندری و همکاران،1384).

آشنایی با رشته مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی

1)      گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی

      هدف این گرایش تربیت مدیران و برنامه‌ریزان آموزشی متعهد و دلسوز مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش کشور می‌باشد. بطور کلی برآوردن نیازهای آموزشی وزارت آموزش و پرورش براساس معارف و ارزش‌های تربیت اسلامی و اصول مدیریت است.

      علاقمندان این رشته باید از قدرت رهبری و مدیریت، خلاقیت و ابتکار کافی برخوردار باشند.

      مدیر آموزشی باید از توانایی‌های مختلفی برخوردار باشد تا بتواند توانایی حل مشکلات را داشته باشد.

از جمله این توانایی‌ها باید به قدرت برنامه‌ریزی، آشنایی، به روابط انسانی و اصول مدیریت آموزشی و قدرت تشخیص مسائل و تصمیم‌گیری به جا در مورد حل مشکلات اشاره نمود.

      فارغ‌التحصیلان این رشته پس از فراغت از تحصیل مسئوولیت‌های متفاوتی را در جامعه می‌توانند بر عهده بگیرند. از جمله:

·          مدیریت مراکز آموزشی در سطوح مختلف

·          کارشناس برنامه‌ریزی در وزارت آموزش و پرورش

      طول متوسط تحصیل در گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی 4 سال می‌باشد و دروس آن در 8 نیمسال تحصیلی برنامه‌ریزی شده است. این گرایش از 137 واحد درسی تشکیل شده است و واحدهای درسی این گرایش به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

دروس عمومی             دروس پایه و اصلی             دروس تخصصی          دروس انتخابی

20                          60                                45                          10

 (اسکندری و همکاران،1384).

 

 

 

+ نوشته شده توسط فرحمند در جمعه سیزدهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 12:58 |

آشنایی با رشته‌های آموزش و پرورش کودکان پیش‌دبستانی و دبستانی، استثنایی و عقب‌مانده ‌ذهنی.

این گرایش به دنبال مسایل آموزش و پرورش خاص از زمان تولد تا پایان دوره دبستان در مورد کودک انجام می‌پذیرد و هدف آن پرورش افرادی با ایمان، ماهر و مسؤول و خلاق  است تا با مهارت‌های آموخته شده خود بتوانند سبب پرورش قوای فکری، جسمی، عاطفی و اجتماعی کودک در سنین مشخص پیش از دبستان و دبستانی بشوند و کودکان را برای ایفای وظایف خود که از اهمیت خاصی برخوردار است آماده سازند. با توجه به اهمیتی که این مقطع سنی در زندگی هر شخص دارد آموزش‌ها و برنامه های تربیتی این رشته و گرایش در تحکیم پایه و اساس تربیتی و آموزش های بعدی کودک از اهمیتی  خاص برخوردار است و آثار عمیقی در زندگی آینده کودک دارد (اسکندری 1384).

توانایی‌های لازم برای داوطلبان این رشته

علاقمندان این رشته باید از قدرت تجزیه و تحلیل، حوصله و دقت کافی و علاقمندی به کودکان برخوردار باشند تا بتوانند در این گرایش موفقیت کسب کنند.

توانایی‌های فارغ‌التحصیلان

فارغ‌التحصیلان این رشته می توانند مسوولیت‌های متفاوتی را در جامعه عهده‌دار شوند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1)مربی دوره‌های پیش دبستانی

2)مدیریت مدارس ابتدایی

3)آموزگار مدارس ابتدایی

4)کارشناس تهیه مواد و وسایل کمک آموزشی و آموزشی برای مراکز پیش‌دبستانی و دبستانی

5)مربی کارورزی دانشجویان تربیت معلم

6)کارشناس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

7)کارشناس آموزش برنامه‌ریزی سازمان بهزیستی

8)کارشناس وزارت آموزش و پرورش برای مدارس ابتدایی

فارغ‌التحصیلان این گرایش می توانند در کلیه مهدکودک‌های زیر پوشش سازمان بهزیستی و مدارس زیرپوشش آموزش و پرورش که برای حسن اداره موسسات خود نیازمند این فارغ‌التحصیلان هستند مشغول به خدمت شوند. طول متوسط تحصیل در این رشته و گرایش 4 سال می‌باشد و دروس آن در 8 نیمسال تحصیلی برنامه‌ریزی شده است و دارای 130 واحد درسی است که به گروه های زیر تقسیم‌بندی می‌گردند:

دروس عمومی             دروس پایه و اصلی        دروس تخصصی          دروس انتخابی

       20                     57                           45                      8 واحد

فهرست دروس این گرایش در پایان توضیحات آمده است.

4)رشته علوم تربیتی- گرایش آموزش و پرورش کودکان استثنایی

5)رشته علوم  تربیتی- گرایش آموزش و پرورش کودکان عقب‌مانده ذهنی

این دو گرایش رشته علوم تربیتی دروس تقریباً یکسانی دارند و گرایش عقب‌مانده ذهنی تأکید بیشتری بر آموزش و پرورش این گروه از کودکان استثنایی دارد و در دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی ارائه می گردد.

بطور‌کل کودکان استثنایی را می توان به شش گروه تقسیم کرد و هر گروه را با شرایط خاصی تعلیم داد و تربیت نمود این شش گروه علارتند از:

1)کودکان عقب‌مانده ذهنی

2)کودکان معلول جسمی

3)کودکان نابینا و نیمه بینا

4)کودکان ناشنوا و نیمه شنوا

5)کودکان مبتلا به اختلال‌های عاطفی و اجتماعی

6) کودکان تیزهوش

هدف از آموزش و پرورش کودکان استثنایی، فراهم نمودن امکانات آموزشی ویژه و فرصت‌های مناسب به منظور شکوفایی توانایی‌های ذهنی و جسمی این کودکان با توجه به ویژگی‌های عقلانی و جسمانی آن ها می باشد. اگر به آمار فراوانی کودکان استثنایی توجه کنیم در می یابیم که شناسایی و تعلیم و تربیت این قبیل کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بطور کل هدف این رشته نیز تربیت افرادی است که بتوانند آموزش و پرورش این کودکان را عهده‌دار شوند.

برای تحصیل دراین رشته علاوه بر توانمندی های علمی، داوطلب و علاقمند این رشته باید از حوصله و گذشت فراوان نیز برخوردار بوده نسبت به این کودکان علاقمند و واقع بین باشد.

 

توانایی‌های فارغ‌التحصیلان گرایش آموزش و پرورش کودکان استثنایی

فارغ‌التحصیلان این گرایش، پس از پایان تحصیلات می توانند مسؤولیت های متفاوتی را در جامعه بر عهده بگیرند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

1)معلم مراکز آموزش و پرورش کودکان استثنایی

2)مدیریت مراکز آموزش و پرورش کودکان استثنایی

3)کارشناس گزینش و تشخیص کودکان استثنایی

4)کارشناس آموزش و پرورش کودکان استثنایی در مؤسسات گوناگون از قبیل وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور

طول متوسط تحصیل در این گرایش 4 سال می‌باشد و دروس آن در 8 نیمسال تحصیلی برنامه‌ریزی شده است و این رشته از 137 واحد تشکیل شده که واحدهای آن به گروه‌های زیر تقسیم می‌گردد:

دروس عمومی             دروس پایه و اصلی        دروس تخصصی          دروس انتخابی

       22                    58                          51                        6  واحد

فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم تربیتی در کلیه شاخه‌ها می‌توانند جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته‌های زیر به ادامه تحصیل بپردازند:

 

1)مجموعه علوم تربیتی شامل شاخه‌های:

·        برنامه‌ریزی آموزشی

·        برنامه‌ریزی درسی

·        تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش (تعلیم و تربیت اسلامی)

·        مدیریت آموزشی

·        آموزش بزرگسالان

·        تحقیقات آموزشی

·        تکنولوژی آموزشی

·        آموزش و پرورش پیش‌دبستانی

·        آموزش و پرورش دبستانی

·        آموزش و پرورش تطبیقی

·        آموزش بزرگسالان

2)مدیریت آموزشی (ویژه خواهران) دانشگاه امام صادق(ع)، تهران

3)آموزش زبان فارسی (دانشگاه پیام‌نور مرکز تهران)

4)سایر رشته‌های کارشناسی ارشد نا‌پیوسته تحصیلات تکمیلی گروه علوم انسانی دانشگاه‌های ارائه کننده رشته کارشناسی علوم تربیتی که شامل رشته های مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی، تکنولوژی آموزشی، آموزش و پرورش کودکان استثنایی، آموزش و پرورش پیش‌دبستانی و دبستانی و آموزش و پرورش کودکان عقب مانده ذهنی است عبارتند از:


گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی آمورشی

ردیف

نام دانشگاه

وضعیت پذیرش

1

دانشگاه ارومیه

روزانه

2

دانشگاه الزهرا(س)، تهران

روزانه، شبانه

3

دانشگاه بوعلی‌سینا، همدان

روزانه، شبانه

4

دانشگاه بیرجند

روزانه، شبانه

5

دانشگاه تربیت معلم سبزوار

روزانه، شبانه

6

دانشگاه تهران

روزانه

7

دانشگاه سیستان وبلوچستان، زاهدان

روزانه، شبانه

8

دانشگاه شاهد، تهران

روزانه

9

دانشگاه شهید بهشتی، تهران

روزانه

10

دانشگاه شیراز

روزانه، شبانه

11

دانشگاه علامه طباطبایی(ره)، تهران

روزانه، شبانه

12

دانشگاه فردوسی، مشهد

روزانه، شبانه

13

دانشگاه کاشان

روزانه، شبانه

14

دانشگاه کردستان، سنندج

روزانه، شبانه

15

دانشگاه لرستان، خرم آباد

روزانه

16

دانشگاه مازندران، بابلسر

روزانه

17

دانشگاه یزد

روزانه، شبانه

18

دانشگاه اصفهان

شبانه

هم‌چنین در 17 مرکز از مراکز دانشگاه پیام‌نور رشته کارشناسی مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی ارائه می‌گردد.

       


گرایش تکنولوژی آموزشی

ردیف

نام دانشگاه

وضعیت پذیرش

1

دانشگاه اراک

روزانه، شبانه

2

دانشگاه اصفهان

روزانه

3

دانشگاه بوعلی­سینا،همدان]مرکز آموزش ملایر[

روزانه، شبانه

4

دانشگاه تبریز

روزانه

5

دانشگاه شهید چمران،اهواز

روزانه، شبانه

6

دانشگاه علامه طباطبایی(ره)، تهران

روزانه، شبانه

7

دانشگاه بوعلی سینا،همدان

شبانه

   8

دانشگاه آزاد

 

گرایش آموزش و پرورش پیش‌دبستانی و دبستانی

ردیف

نام دانشگاه

وضعیت پذیرش

1

دانشگاه تبریز

روزانه

2

دانشگاه تربیت معلم تهران

روزانه

3

دانشگاه سیستان و بلوچستان،زاهدان

روزانه

4

دانشگاه شهید باهنر کرمان

روزانه، شبانه

5

دانشگاه شهید چمران، اهواز

روزانه، شبانه

6

دانشگاه شیراز

روزانه، شبانه

7

دانشگاه علامه طباطبایی(ره)، تهران

روزانه، شبانه

8

 دانشگاه فردوسی، مشهد

روزانه، شبانه

 

این رشته در چند مرکز از مراکز دانشگاه پیام‌نور نیز ارائه می گردد.

 

 

 

 

 

آموزش و پرورش کودکان عقب‌مانده ذهنی

ردیف

نام دانشگاه

وضعیت پذیرش

1

دانشگاه علامه طباطبایی(ره)، تهران

روزانه

 

 

آموزش و پرورش کودکان استثنایی

ردیف

نام دانشگاه

وضعیت پذیرش

1

دانشگاه شیراز

روزانه، شبانه

2

دانشگاه فردوسی، مشهد

روزانه، شبانه

           


                               فهرست دروس و واحدهای رشته علوم تربیتی         گرایش آموزش و پرورش کودکان پیش‌دبستانی و دبستانی

الف) دروس عمومی

واحد

ب) دروس پایه

واحد

ج)دروس اصلی

واحد

د) دروس تخصصی

واحد

ه)دروس اختیاری

واحد

معارف اسلامی(1)

2

تاریخ آموزش و پرورش در ایران

2

مقدمات تکنولوژی آموزشی

3

آموزش و پرورش پیش دبستانی

2

بهداشت عمومی آشنایی با فعالیت­های پرورشی و اجتماعی کار عملی

2

معارف اسلامی (2)

2

فلسفه آموزش و پرورش

3

آشنایی با کتابخانه و اصول کتابداری

2

بهداشت و تغذیه مادر کودک

2

اخلاق تربیت اسلامی

2

اصول مبانی آموزش و پرورش

3

روش­های آماری در علوم تربیتی

2

اصول بهداشت کمک­های اولیه

2

 

 

انقلاب اسلامی و ریشه­های آن

2

آموزش و پرورش تطبیقی

2

سنجش و اندازه گیرنده در علوم تربیتی

3

روان­شناسی بازی

2

بهداشت مدارس

2

تاریخ اسلام

2

اخلاق اسلامی

2

مقدمات روش تحقیق در علوم تربیتی

3

مدیریت مراکز پیش­دبستانی و دبستانی

2

کلیات فلسفه

2

متون لسلامی

2

روش­ها فنون تدریس

3

 

3

آشنایی با مفاهیم و روش تدریس ریاضیات

2

انسان­شناسی در اسلام

2

فارسی

3

روان­شناسی عمومی

3

دروس تخصصی

 

آموزش هنر نقاشی و کار دستی

2

روان­شناسی اجتماعی

2

زبان خارجه

3

روان­شناسی تربیتی

3

 

 

تهیه و کاربرد وسایل و مواد آموزشی

3

روان­شناسی جمعیت

2

تربیت بدنی (1)

1

روان­شناسی رشد (1) کودک

2

آشنایی با فعالیت­های پرورشی و اجتماعی

2

زبان آموزی

2

مسایل آموزش و پرورش

2

تربیت­بدنی (2)

1

روان­شناسی رشد (2) نوجوانی

2

کار عملی (2)

3

قصه­گویی و نمایش خلاق

2

زیست شناسی

2

 

 

جامعه­شناسی عمومی

3

روش تدریس علوم تجربی و اجتماعی

2

متون زبان تخصصی

2

کلیات اقتصاد

2

 

 

جامعه­شناسی آموزش و پرورش

3

تربیت­بدنی (ورزش­ و بازی­های دبستانی)

2

حرکت ورزش و سرودهای کودکان

2

آموزش بزرگسالان

2

 

 

اقتصاد آموزش و پرورش

3

کار عملی(3)

3

کار عملی (1)

2

آموزش قرآن

2

 

 

مقدمات مدیریت آموزشی

2

 

 

مشاوره کودک

2

 

 

 

 

مقدمات برنامه­ریزی آموزش و درسی

2

 

 

روان­شناسی آموزش خواندن

2

 

 

 

 

آموزش و پرورش کودکان استثنایی

3

 

 

ادبیات کودکان

2

 

 

جمع

20

جمع

57

 

 

جمع

45

جمع

8


فهرست دروس و واحدهای رشته علوم تربیتی               گرایش: عقب­مانده ذهنی

الف) دروس عمومی

واحد

ب) دروس پایه و اصلی

واحد

 

واحد

د) دروس تخصصی

واحد

ه) دروس اختیاری

واحد

معارف اسلامی (1)

2

تاریخ آموزش و پرورش اسلام و ایران

2

مقدمات مشاوره و راهنمایی

3

فیزیولوژی اعصاب

2

آموزش بزرگسالان

2

معارف اسلامی (2)

2

فلسفه آموزش و پرورش

3

مقدمات تکنولوژی آموزشی

2

روان­شناسی عقب­ماندگی ذهنی (1)

3

انسان­شناسی در اسلام

2

اخلاق و تربیت اسلامی

2

اصول مبانی آموزش و پرورش

3

آشنایی با کتابخانه و اصول کتابداری

2

روان­شناسی عقب­ماندگی ذهنی (2)

2

روان­شناسی اجتماعی

2

فارسی

3

آموزش و پرورش تطبیقی

3

روش­های آماری در علوم تربیتی

2

اختلال­های رفتاری عاطفی

2

روان­شناسی جمعیت

2

زبان خارجه

3

آموزش و پرورش ابتدایی،راهنمایی متوسطه

3

سنجش و اندازه گیری درعلوم تربیتی

3

اختلال­های گویایی

3

روان­شناسی فردی تفاوت­های

2

تربیت بدنی (1)

1

روش­ها و فنون تدریس

3

مقدمات روش تحقیق در علوم تربیتی

3

اختلال­های یادگیری ویژه

3

روان­شناسی آموزش کودکان تیزهوش

2

تربیت بدنی  (2)

1

روان­شناسی عمومی

3

کلیات اقتصاد

2

گفتار درمانی

3

روان­شناسی و آموزش کودکان ناشنوا

2

انقلاب اسلامی و ریشه­های آن

2

روان­شناسی تربیتی

3

 

 

روش­های تغییر رفتار

3

روان­شناسی و آموزش کودکان نابینا

2

تاریخ اسلام

2

روان­شناسی رشد (1)

2

دروس اختصاصی

 

آزمون­های تشخیص عقب­­ماندگی  ذهنی

3

آموزش قرآن

2

متون اسلامی

2

روان­شناسی رشد (2) نوجوانی

2

 

 

بهداشت و کمک­های اولیه

2

زیست شناسی

2

تنظیم خانواده و جمعیت

2

جامعه­شناسی عمومی

2

کارورزی در روش­های تدریس

2

روش­های مشاوره و مصاحبه

3

 

 

 

 

جامعه­شناسی آموزش و پرورش

2

روش­های بازپروری حرفه­ای

2

بازی و حرکت درمانی

2

 

 

 

 

اقتصاد آموزش و پرورش

3

متون تخصصی به زبان خارجی

2

تهیه مواد و وسایل آموزشی و کمک آموزشی

2

 

 

 

 

مقدمات مدیریت آموزشی

2

اختلال­های روانی، حرکتی

2

روش تدریس علوم تجربی و اجتماعی

2

 

 

 

 

مقدمات برنامه­ریزی آموزشی و درسی

2

اصول مددکاری اجتماعی

2

روش تدریس ریاضی

2

 

 

 

 

آموزش و پرورش کودکان استثنایی

 

آموزش و پرورش کودکان عقب­مانده

2

روش تدریس زبان فارسی

2

 

 

جمع

22

جمع

58

 

 

جمع

51

جمع

6


+ نوشته شده توسط فرحمند در پنجشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 13:14 |

 

عنوان شغل: مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی.

تعریف شغل: مدیر یعنی گرداننده، مدیریت فعالیت و عملی است که در یک موقعیت سازمان یافته برای هماهنگی و هدایت امور در جهت اهداف معین صورت می‌گیرد. مدیر آموزشی کسی است که نقش رهبری مدرسه یا مؤسسه آموزشی را برای تحقق هدف‌های آموزش و پرورش بر عهده دارد.

رسته یا گروه شغلی: آموزشی -  فرهنگی.(علاقه بند،1372).

شرح وظایف و مسئوولیت‌های شغلی: وظایف مدیر آموزشی در 2 بخش قابل تفکیک است:

1-   بخش آموزشی و پرورشی: عبارت است از نظارت بر حسن اجرا، مراقبت و پیشرفت در آموزش و پرورش، اقدام به تشکیل شوراها و گروه‌های آموزشی در مدرسه، رسیدگی به مسائل معلمان، دانش‌آموزان و سایر کارکنان مدرسه، اجرای کامل و دقیق اساسنامه انجمن اولیاء و مربیان، حضور در کلاس درس معلمان و مربیان و مشاهده روش کار و تدریس آنان.

2-   بخش اداری: ثبت نام به موقع دانش‌آموزان براساس دستورالعمل‌های ابلاغ شده، تقسیم کار بین کارکنان  مدرسه، ابلاغ آیین‌نامه‌ها و شرح وظایف شغلی هر یک از کارکنان. رسیدگی به حضور و غیاب کارکنان. دایر نگه داشتن مدرسه در طول تابستان. ارزیابی و ارزشیابی مداوم از کارکنان و تشویق و تنبیه به موقع آنان. مراقبت کامل در تأمین شرایط مطلوب بهداشتی و ایمنی در مدرسه. (صافی،1376).

اهمیت و ضرورت شغل: در بیان اهمیت و ضرورت این شغل همین بس که بدانیم مهمترین سرمایه یک جامعه نیروی انسانی آن است و مدارس عهده‌دار تعلیم و تربیت انسانها هستند.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای احراز شغل: لیسانس مدیریت آموزشی یا لیسانس در یکی از رشته‌های مربوط به آموزش و پرورش، در ضمن سایر معلمان شاغل با 5 سال سابقه تدریس و دارندگان مدرک فوق دیپلم با 4 سال سابقه تدریس و طلبه‌های حوزه علمیه قم با 3 سال سابقه تدریس می‌توانند مدیر آموزشی مدرسه شوند.

مهارتها، تجارب و دوره‌های آموزشی ویژه برای احراز شغل: مهارت در برقرارری روابط انسانی، مهارت در هدایت و رهبری گروهی، مهارت در امور سازماندهی و امور آموزش و پرورش و مهارت در امور مالی- اداری و تدارکاتی.

شرایط محیط کار: کلیه محیط‌های آموزشی مثل ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان، هنرستان و مدارس غیرانتفاعی.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل: بجز مهر مدرسه که تنها در اختیار مدیر است و لوازم‌التحریر و تلفن، وسایل خاصی مورد استفاده نیست.

خصوصیات جسمانی و توانایی‌های بدنی لازم برای انجام دادن شغل: سلامت جسمانی و روانی. مدیر از نظر سنی باید حداقل 23 سال سن داشته باشد.

معلولیت‌های بی اثر در انجام دادن شغل: داشتن سلامت در قوه بینایی، شنوایی و تکلم ضروری است. اما معلولیت جزیی در راه رفتن و ... مانع چندانی ندارد.

خصوصیات روانی و توانمندی‌های ذهنی لازم برای انجام دادن شغل: توانمندی‌های ذهنی، فصاحت در گفتار، نفوذ کلام، عزت نفس بالا، خلاقیت و استعداد رهبری.

رغبتهای مورد نیاز برای انجام دادن شغل: علاقه به کار رهبری و هدایت دیگران، علاقه به کار گروهی و بودن با دیگران، علاقه به فرهنگ، علم و تعالی آنها، علاقه به رشد و تکامل انسان، علاقه به دانش‌آموزان به عنوان فرزندان این مرز و بوم و علاقه‌مند به کارهای آموزشی و فرهنگی.

ویژگی‌های شخصیتی (عاطفی، اجتماعی و رفتاری) لازم برای انجام دادن شغل: اخلاق اسلامی، تقوا، صبوری، ثبات عاطفی، اعتماد به نفس، عزت نفس، احترام به دیگران، انعطاف‌پذیری، سعه صدر و وسعت اندیشه، روابط اجتماعی خوب، سازگاری با دیگران و برخورد مناسب با همکاران، ظاهر آراسته و توجه به آراء دیگران.

محل‌های اشتغال و استخدام: مدرسه و فضای آموزشی.

جنبه‌های مالی و حقوقی: حقوق مدیر، براساس نظام هماهنگی پرداخت و عمدتاً با توجه به سنوات خدمت و مدرک تحصیلی او پرداخت می‌گردد و علاوه بر آن از حق مدیریت بر اساس مقطع و درجه بندی مدارس (بر حسب تعداد شاگردان) برخوردار است. بقیه مزایای او مانند سایر فرهنگیان است که حق اولاد، بدی آب و هوا و ... را شامل می‌گردد.

شرایط ارتقاء: ادامه تحصیل تا دوره دکتری – سنوات خدمت.

نحوه استخدام و ورود به شغل: شخص باید وارد آموزش و پروش گردد و در آنجا سابقه تدریس داشته باشد. افراد با دارا بودن سابقه تدریس و با مدرک فوق دیپلم و لیسانس در رشته‌های مربوط به آموزش و پرورش یا دبیری به شرط دارا بودن سایر شرایط، پس از گذراندن 2 الی 3سال تدریس می‌توانند مدیر مدارس شوند.

ارتباط‌های شغلی: با ادارات در سطح مناطق آموزش و پرورش و ستادهای امور تربیتی و مدیر انجمن اولیاء و مربیان در ارتباط است.

مطلوبیتها و محدودیت‌های شغل:

مطلوبیتها: سرپرستی خدمات آموزشی و پرورشی و کار با کودکان و نوجوانان.

محدودیت‌ها: مسئوولیت سنگین و جوابگویی در برابر کلیه نارساییها در سطح مدرسه. شرکت مستمر در جلسات، عدم برخورداری از تعطیلات تابستان، حضور قبل از کلیه کارکنان در مدرسه، عدم تناسب حق الزحمه پرداختی با مسئوولیت‌های محوله بر مدیر، عدم ثبات شغلی.

اتحادیه، انجمن و تشکیلات حرفه‌ای وابسته به شغل: انجمن مدیریت ایران.

آینده شغل: به خاطر اهمیت روز افزون آموزش و پرورش در کلیه جوامع انسانی، بر اهمیت مدیریت آموزشی نیز افزوده می‌گردد.

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل: یک مدیر باید هر روز نیم ساعت قبل از کلیه کارکنان در مدرسه حاضر شود. رسیدگی به مشکلات دانش‌آموزان، بازبینی نامه‌های رسیده، صحبت با مراجعان و اولیاء دانش‌آموزان در طول روز، تشکیل نماز جماعت، انجام کارها و اطمینان از اینکه همه چیز روال طبیعی خود را طی می‌کند. در نهایت کارکنان و
دانش‌آموزان را بدرقه کرده و به منزل می‌رود.

محل و راه‌های کسب اطلاعات بیشتر درباره شغل: مدیران مدرسه‌ها، اساتید و دانشجویان رشته مدیریت آموزشی، مجله مدیریت در آموزش و پرورش.

توصیه‌ها و پیشنهادهای لازم برای داوطلبان ورود به این شغل: در صورت علاقه به رشد و تعالی انسانها، به ویژه کودکان و نوجوانان و مسئوولیت‌پذیری بالا و روحیه قناعت و صبوری و مقاومت در برابر خستگی و با علم و آگاهی کامل این مسئوولیت خطیر را بپذیرند.

 


فهرست دروس و واحدهای رشته: علوم تربیتی                                          گرایش: مدیریت و برنامه­ریزی آموزشی

الف) دروس عمومی

واحد

ب) دروس پایه

واحد

ج) دروس اصلی

واحد

د) دروس تخصصی

واحد

ه) دروس اختیاری

واحد

معارف اسلامی (1)

2

تاریخ آموزش و پرورش در اسلام و ایران

2

مقدمات مشاوره و راهنمایی

3

اصول مدیریت آموزشی

3

بهداشت عمومی

2

معارف اسلامی (2)

2

فلسفه آموزش و پرورش

3

مقدمات تکنولوژی آموزشی

3

روانشناسی اجتماعی در تعلیم و تربیت

2

بهداشت مدارس

2

اخلاق و تربیت اسلامی

2

اصول مبانی آموزش و پرورش

3

آشنایی با کتابخانه و اصول کتابداری

2

سازمان قوانین آموزش و پرورش

2

کلیات فلسفه

2

انقلاب اسلامی و ریشه­های آن

2

آموزش و پرورش تطبیقی

3

روشهای آماری در علوم تربیتی

2

اصول برنامه­ریزی آموزشی

3

انسان­شناسی در اسلام

2

تاریخ اسلام

2

آموزش و پرورش ابتدایی، متوسطه

3

سنجش اندازه­گیری در علوم تربیتی

3

مبانی امور مالی و تنظیم بودجه آموزش و پرورش

2

روانشناسی شخصیت

2

متون اسلامی

2

روشها و فنون تدریس

3

مقدمات روش تحقیق در علوم تربیتی

3

اصول برنامه­ریزی درسی

2

مسائل آموزش و پرورش ایران

2

فارسی

3

روانشناسی عمومی

3

کلیات اقتصاد

2

کاربرد مقدمات کامپیوتر در مدیریت آموزشی

3

آموزش قرآن

2

زبان خارجه

3

روانشناسی تربیتی

3

 

 

اصول حسابداری

2

زیست شناسی

2

تربیت بدنی (1)

1

روانشناسی رشد (1)

2

 

 

روابط انسانی در سازمانهای آموزشی

2

 

 

تربیت بدنی (2)

1

روانشناسی رشد (2)

2

 

 

نظارت و راهنمایی تعلیماتی

2

 

 

 

 

جامعه شناسی عمومی

3

 

 

راهنمایی تحصیلی و شغلی

2

 

 

 

 

جامعه شناسی آموزش و پرورش

3

 

 

مسائل نوجوانان و جوانان

2

 

 

 

 

اقتصاد آموزش و پرورش

2

 

 

آموزش بزرگسالان

2

 

 

 

 

مدیریت عمومی

2

 

 

برنامه­ریزی آموزش ضمن خدمت

3

 

 

 

 

مقدمات برنامه­ریزی آموزشی و درسی

2

 

 

مدیریت آموزشی اسلامی

 

 

 

 

 

آموزش و پرورش کودکان استثنایی

3

 

 

پروژه تحقیقاتی (سمینار)

 

 

 

جمع

20

جمع

60

جمع

 

جمع

45

 

 


2) گرایش تکنولوژی آموزشی

            تکنولوژی آموزشی عبارت است از مجموعه روش‌های و دستورالعمل‌هایی که با استفاده از آنها یافته‌های علمی برای حل مسائل آموزشی اعم از طرح، اجرا و ارزشیابی در برنامه‌های آموزشی به کار گرفته می‌شود.

            در حقیقت تکنولوژی آموزشی تنها به بکارگیری وسایل و ابزار یا استفاده از یافته‌های تحقیقاتی در زمینه تئوری‌های یادگیری محدود نمی‌شود، بلکه همچون یک علم کاربردی (تکنولوژی) با بهره‌گیری ازیافته‌های تمام علوم به حل مسائل آموزشی اقدام می‌کند. تکنولوژی آموزشی معطوف به یک جنبه یا بعد خاص در زمینه آموزشی نمی‌باشد بلکه همه مسائل و سیستم‌های یادگیری تعلیم و تربیت را در بر می‌گیرد:

1)   بعدی که بر رسانه‌های جدید (دیداری/ شنیداری) و استفاده از آن در امر آموزش و یادگیری تأکید دارد این جنبه به تمام وسایل، ابزار و رسانه‌هایی گفته می‌شود که امر آموزش و یادگیری را تسهیل می‌کند که به آن بعد سخت افزاری نیز می‌گویند.

2)   بعد دوم به روشهای طراحی مواد آموزشی یا نرم افزار اشاره دارد که به یادگیری بهتر منجر می‌شود؛ یعنی اینکه چگونه می‌توان از وسایل و امکانات (سخت افزارها) به بهترین شکل استفاده کرد.

3)   جنبه سوم بر ویژگی حل مسألیه تأکید دارد. به عبارت دیگر در صورت بروز مشکل در یک نظام آموزشی اعم از کوچک یا بزرگ به تبیین مشکل می‌پردازد یا با توجه به عوامل متعددی که می‌تواند در حل مشکل دخیل باشد، برای رفع آن نیازها یا مشکلات اقدام می‌کند، این جنبه تکنولوژی آموزشی، مجموعه روشها و استراتژی‌هایی است که با یک دید سیستمی بر تجزیه و تحلیل برنامه‌های آموزشی می‌پردازد و پس از یافتن مشکلات و علل آنها برای رفع موانع و حل معضلات راه حل ارائه می‌دهد.

 

توانایی‌های فارغ‌التحصیلان تکنولوژی آموزشی

فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در موارد زیر از توانایی‌های خود که حاصل از آموزش این رشته و گرایش می‌باشد استفاده نمایند که عبارتند از:

 

طراحی آموزشی

1)      تولید وسایل آموزشی و کمک آموزشی

2)      اداره مراکز خدمات آموزشی یا منابع یادگیری و مدیریت آنها

3)      برنامه‌ریزی برای مراکز و منابع یادگیری

مراکزی که یک فارغ‌التحصیل تکنولوژی آموزشی می‌تواند در آن به کار گماشته شود، عبارتند از:

1)      مراکزی که بتوانند از توانایی‌های خود جهت آموزش بهتر استفاده ببرند و خدمات مفیدی ارائه دهند مثل: مدارس، دانشکده‌ها و ...

2)      سرپرستی مرکز منابع یادگیری و مؤسسات تولید مواد آموزشی

3)      مراکز آموزشی در بخش تجارت و صنعت، ارتش و دانشکده‌های بهداشت بخش خصوصی. (جمشیدزاده،1383).

طول متوسط تحصیل در این رشته 4 سال می‌باشد و درون آن در 8 نیمسال تحصیلی برنامه‌ریزی شده است و واحدهای درسی آن شامل 135 واحد می‌باشد که به گروه‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

دروس عمومی             دروس پایه و اصلی             دروس تخصصی          دروس انتخابی

22                             57                             48                       8 واحد


عنوان شغل: کارشناسی علوم تربیتی (تکنولوژی آموزشی).

تعریف شغل: به عنوان تکنولوژیست آموزشی در مراکز آموزشی از دبستان تا دانشگاه و در تلویزیون می‌تواند کار کند.

رسته یا گروه شغلی: آموزشی – پژوهشی.

شرح وظایف و مسئوولیت‌های اصلی شغل: طراحی آموزشی، برنامه‌ریزی درسی و آموزشی به عنوان مشاور و همکاران معلمان و مسئولان، تولید رسانه‌ها، اداره مراکز و منابع آموزشی.

اهمیت و ضرورت شغل: با توجه به اهمیت طراحی آموزشی و نیزبرنامه‌ریزی درسی و آموزشی و نقش رسانه‌ها وجود چنین شغلی حائز اهمیت است.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای احراز شغل: حداقل و مدرک تحصیلی لازم برای احراز این شغل مدرک کارشناسی است و امکان ادامه تحصیل فقط با سطح کارشناسی ارشد در داخل کشور موجود است.

مهارتها، تجارب و دوره‌های آموزشی ویژه برای احراز شغل: علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی، داشتن تجارب کار در مراکزی که با برنامه‌ریزی و تولید برنامه‌های آموزشی، تولید رسانه‌ها و برنامه تلویزیونی سر و کار دارند مفید خواهد بود. طول مدت آموزشی حداقل شش ماه است.

شرایط محیط کار: فضای آموزشی متعارف مثل مدرسه، دانشگاه، تلویزیون و ... بسته به نوع کار می‌تواند به صورت انفرادی یا گروهی انجام گیرد.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل: اگر کار در زمینه طراحی و برنامه‌ریزی باشد نیازی به ابزار خاصی نیست. ولی اگر فرد در کار تلویزیون، رادیو یا رسانه خاصی باشد به ابزار و وسایل مربوط نیازمند است.

خصوصیات جسمانی و توانایی‌های بدنی لازم برای انجام دادن شغل: خصوصیات جسمانی لازم برای انجام کار، برخورداری از سلامت جسمانی و روانی است.

معلولیت‌های بی اثر در انجام دادن شغل: بسته به نوع کاری که فرد انجام می‌دهد بخشی از معلولیتها می‌تواند در روند بی تأثیر کار باشد.

خصوصیات روانی و توانمندی‌های ذهنی لازم برای انجام دادن شغل: توانایی‌های عمومی ذهن در سطح بالا، داشتن استعداد هنری، تجسم فضایی و ادراک حسی است.

رغبت‌های مورد نیاز برای انجام دادن شغل: علاقه به مردم، علاقه به امور ذهنی و کار با داده‌ها، علاقه به تغییر و تحول، علاقه به کار عملی.

ویژگی‌های شخصیتی (عاطفی، اجتماعی و رفتاری) لازم برای انجام دادن شغل: ثبات عاطفی، سازگاری با دیگران، قبول مسئوولیت، برخورد مناسب، همدلی و درک دیگران، ظاهر آراسته، مطلوب بودن رفتار.

محل‌های اشتغال و استخدام: سازمان‌های دولتی، غیردولتی و خوداشتغالی.

جنبه‌های مالی و حقوقی: در سازمان‌های دولتی تابع قانون استخدامی کشور، در بخش خصوصی تابع قرارداد با کارفرما و قوانین وزارت کار، در خود اشتغالی تابع سرمایه، خلاقیت و تلاش فرد است.

شرایط ارتقاء: پیشرفت تحصیلی و سنوات کاری.

نحوه استخدام و ورود به شغل: آگهی جراید، آزمون و مصاحبه، ارجاع مستقیم به کارفرمایان.

ارتباط‌های شغلی: در محیط‌های آموزشی در ارتباط با معلمان، برنامه‌ریزان و در محیط‌های تولید می‌تواند با روان‌شناسان در ارتباط باشد.


مطلوبیتها و محدودیت‌های شغل:

اتحادیه، انجمن و تشکیلات حرفه‌ای وابسته به شغل: ندارد.

آینده شغل: از نظر اقتصادی و اجتماعی مناسب است.

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل: با توجه به محل کار متفاوت است. بطور کلی وظایف و مسئوولیت‌های ذکر شده را در بر می‌گیرد.

محل و راه‌های کسب اطلاعات بیشتر درباره شغل: گفتگو با شاغلین، دانشجویان و اساتید این رشته، دفترچه‌های راهنمای تحصیلی این رشته.

توصیه‌ها و پیشنهادهای لازم برای داوطلبان ورود به این شغل: افراد علاقمند به محیط‌های آموزشی، کارهای آموزشی، برنامه‌ریزی و تولید و نیز خلاق، مبتکر و علاقه‌مند به تدریس در این شغل موفق هستند. (زندی پور،1384).

 

 


فهرست دروس و واحدهای رشته: علوم تربیتی   گرایش : تکنولوژی آموزشی   

الف) دروس عمومی

واحد

ب) دروس پایه

واحد

ج) دروس اصلی

واحد

د) دروس تخصصی

واحد

ه) دروس اختیاری

واحد

اخلاق و تربیت اسلامی

2

آموزش و پروش تطبیقی

2

فلسفه آموزش و پروش

3

آموزش مبتنی بر روش سیستمها

2

آموزش بزرگسالان

2

انقلاب اسلامی و ریشه­های آن

2

اخلاق اسلامی (اصلی)

2

مقدمات مدیریت آموزشی

2

آشنایی با مراکز مواد آموزشی

3

آموزش قرآن

2

تاریخ اسلام

2

اقتصاد آموزش و پروش

3

مقدمات مشاوره و راهنمایی

3

آموزش برنامه­ای

2

انسان شناسی در اسلام

2

تربیت بدنی (1)

1

آموزش و پروش کودکان استثنایی

3

مقدمات تکنولوژی آموزشی

3

اصول طراحی پیام­های آموزشی

2

بهداشت عمومی

2

تربیت بدنی (2)

1

آشنایی با کتابخانه و اصول کتابداری

2

مقدمات روش تحقیق در علوم تربیتی

3

انتخاب، بهره­برداری و ارزیابی

2

بهداشت مدارس

2

زبان خارجه

2

اصول و مبانی آموزش و پروش

3

مقدمات برنامه­ریزی آموزشی و درسی

2

اصول برنامه­ریزی درسی و تحلیل محتوی

2

روانشناسی اجتماعی

2

فارسی

3

تاریخ آموزش و پروش در اسلام و ایران

2

 

 

اصول عکاسی

3

روانشناسی شخصیت

2

متون اسلامی

3

جامعه شناسی عمومی

3

دروس تخصصی

 

اصول طراحی نظامهای آموزشی

2

زیست شناسی

2

معارف اسلامی (1)

2

جامعه شناسی آموزش و پروش

3

 

 

ارزیابی نظامهای کوچک آموزشی

2

کلیات اقتصاد

2

معارف اسلامی (2)

2

روشها و فنون تدریس

3

زبان تخصصی

2

برنامه­ریزی درسی ابتدایی

2

کلیات فلسفه

2

تنظیم خانواده و جمعیت

2

روانشناسی عمومی

3

سمینار برنامه­ریزی درسی و آموزشی

2

برنامه­ریزی درسی متوسطه

2

مسائل آموزش و پروش ایران

2

 

 

روانشناسی تربیتی

3

کار عملی فردی

2

تئوری­ها و روشهای کاربرد رسانه­های جمعی

2

 

 

 

 

روانشناسی رشد (1) کودکی

2

کار عملی گروهی

3

تولید مواد آموزشی

2

 

 

 

 

روانشناسی رشد (2) نوجوانی

2

مبانی ارتباط انسانی

2

تولید فیلم آموزشی

3

 

 

 

 

روشهای آماری در علوم تربیتی

2

مقدمات کامپیوتر

2

تولید برنامه­های تلویزیونی

2

 

 

 

 

سنجش و اندازه­گیری در علوم تربیتی

3

 

 

رادیو تلویزیونی آموزشی

2

 

 

جمع

22

جمع

57

جمع

 

جمع

48

جمع

8


فهرست دروس و واحدهای رشته: علوم تربیتی               گرایش: مدیریت و برنامه­ریزی آموزشی

الف)دروس عمومی

واحد

ب) دروس پایه

واحد

ج) دروس اصلی

واحد

د) دروس تخصصی

واحد

ه) دروس اختیاری

واحد

معارف اسلامی (1)

2

تاریخ آموزش وپرورش در اسلام و ایران

2

مقدمات مشاوره و راهنمایی

3

اصول مدیریت آموزشی

3

بهداشت عمومی

2

معارف اسلامی (2)

2

فلسفه آموزش و پرورش

2

مقدمات تکنولوژی آموزشی

3

روان­شناسی اجتماعی در تعلیم و تربیت

2

بهداشت مدارس

2

اخلاق و تربیت اسلامی

2

اصول مبانی آموزش و پرورش

3

آشنایی با کتابخانه و اصول کتابداری

2

سازمان قوانین آموزش و پرورش

2

کلیات فلسفه

2

انقلاب اسلامی و ریشه­های آن

2

آموزش و پرورش تطبیقی

3

روش­های آماری در علوم تربیتی

2

اصول برنامه­ریزی آموزشی

3

انسان­شناسی در اسلام

2

تاریخ اسلام

2

آموزش و پرورش ابتدایی، متوسطه

3

سنجش اندازه­گیری در علوم تربیتی

3

مبانی امور مالی و تنظیم بودجه آموزش و  پرورش

2

روان­شناسی شخصیت

2

متون اسلامی

2

روش­ها و فنون تدریس

3

مقدمات روش تحقیق در علوم تربیتی

3

اصول برنامه­ریزی درسی

2

مسایل آموزش و پرورش ایران

2

فارسی

3

روان­شناسی عمومی

3

کلیات اقتصاد

2

کاربرد مقدمات کامپیوتر در مدیریت آموزشی

3

آموزش قرآن

2

زبان خارجه

3

روان­شناسی تربیتی

3

 

 

اصول حسابداری

2

زیست شناسی

2

تربیت بدنی (1)

1

روان­شناسی رشد (1)

2

دروس تخصصی

 

روابط انسانی در سازمان­های آموزشی

2

 

 

تربیت بدنی(2)

1

روان­شناسی رشد(2)

2

 

 

نظارت و راهنمایی تعلیماتی

2

 

 

 

 

جامعه­شناسی عمومی

3

کار عملی مدیریت د ر آموزشگاه

2

راهنمایی تحصیلی وشغلی

2

 

 

 

 

جامعه­شناسی آموزش و پرورش

3

کار عملی در سازمان­ها

2

مسایل نوجوانان و جوانان

2

 

 

 

 

اقتصاد آموزش وپرورش

2

متون زبان خارجه

2

آموزش بزرگسالان

2

 

 

 

 

مدیریت عمومی

2

متون زبان خارجه در مدیریت آموزشی

2

برنامه­ریزی آموزش ضمن خدمت

3

 

 

 

 

مقدمات برنامه­ریزی آموزشی و درسی

2

 

 

مدیریت آموزشی اسلامی

 

 

 

 

 

آموزش و پرورش کودکان استثنایی

3

 

 

پروژه تحقیقاتی (سمینار)

 

 

 

جمع

 

جمع

60

جمع

 

 

45

جمع

10


+ نوشته شده توسط فرحمند در پنجشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 13:9 |

آشنایی با رشته مطالعات خانواده

این رشته به پیشنهاد شورای فرهنگی- اجتماعی زنان و با اهداف زیر تشکیل شده است:

1)                مطالعه‌ی خانواده از دیدگاه اسلامی به عنوان بنیادی‌ترین واحد اجتماع و منبع اصلی انتقال ارزش‌ها و سنت‌های اجتماعی و مذهبی.

2)            مطالعات همه جانبه در ابعاد مذهبی، روانی، تربیتی، اجتماعی و حقوقی با تفکر اسلامی به شکل منظم و سیستماتیک.

3)            بررسی ساخت و کارکرد خانواده در ابعاد وسیع فرهنگ اسلامی.

4)            جواب‌گویی به نیازها و مشکلات جامعه در خصوص خانواده با بررسی های دقیق علمی مراکز دانشگاهی.

این رشته به مطالعات و بررسی سیستماتیک و علمی خانواده از دیدگاه فقهی، حقوقی، اجتماعی، روان‌شناسی بر مبنای تفکرات اسلامی خواهد پرداخت مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است که موجب احاطه و دستیابی دانشجو به آثار علمی، تهیه متون تحقیقاتی و نوآوری و کمک به تعمق اطلاعات، پیشرفت و گسترش مرزهای دانش در زمینه خانواده خواهد بود.

هدف این رشته عبارت است از تربیت و تقویت افراد کارشناس جهت مشاوره و رسیدگی به مسایل خانواده در سطح کارشناسی، تقویت و توسعه مطالعات و تحقیقات دانشگاهی در زمینه مسایل خانواده که زیر بنای آن تفکرات و جهان‌بینی اسلامی است، کمک به تربیت افراد متخصص در امر خانواده با آشنایی به علوم روان شناسی، علوم تربیتی، علوم اجتماعی، فقه و حقوق در اسلام در سطح دکتری و تقویت و تعمیق بینش‌های علمی و تحقیقاتی در مسایل خانواده به منظور  اصلاح، می‌باشد.

نقش و توانایی در این رشته عبارت است از:

1)تربیت و تقویت افراد کارشناس در زمینه حقوقی و اجتماعی.

2) تربیت افراد کارشناس در مراکز مشاوره آموزش و پرورش و آموزش عالی 

3)آموزش کارشناسان به منظور ایجاد کانون‌های مشاوره خانواده در کل جامعه

4)تربیت و تقویت نیروی مورد نیاز سازمان بهزیستی جهت امداد و مدد کاری

طول متوسط تحصیل دراین رشته 4 سال می باشد و دروس آن در 8 نیمسال آموزشی برنامه‌ریزی شده است. این رشته از 135 واحد درسی تشکیل شده که به گروه های زیر تقسیم می‌گردند:

دروس عمومی       دروس اصلی و پایه        دروس تخصصی        دروس اختیاری

18                        44                        63                       10 واحد

دروس این رشته ترکیبی از دروس رشته های روان‌شناسی، حقوق و جامعه‌شناسی می باشد.

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در رشته های زیر ادامه تحصیل دهند:

1)کلیه رشته های گروه علوم انسانی (آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی) کارشناسی ارشد ناپیوسته داخل

2)مطالعات زنان در گرایش های:

·         زن در خانواده

·         حقوق زن در اسلام

·         تاریخ زنان

3)مجموعه ایران‌شناسی با 3 گرایش

لازم به تذکر است در صورت قبولی در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی کارشناس ارشد ناپیوسته داخل در رشته های نامرتبط به رشته تحصیلی مقطع کارشناسی با نظر گروه آموزشی حداکثر 30 واحد درسی پیش‌نیاز می‌گذرانید.

                   دانشگاه های ارائه کننده این رشته در ایران عبارتند از:

ردیف

نام دانشگاه

وضعیت پذیرش

1

دانشگاه الزهرا(س)، تهران

روزانه، شبانه

2

دانشگاه تربیت معلم آذربایجان، تبریز (35 کیلومتری جاده تبریز، آذرشهر)

روزانه

 


فهرست دروس و واحدهای رشته: مطالعات خانواده

ب)دروس پایه و اصلی

واحد

ج)دروس تخصصی

واحد

د)دروس تخصصی

واحد

ه)دروس اختیاری

واحد

قواعد صرف عربی

3

روش تحقیق نظری

2

متون تخصصی فقه (1)

2

انسان­شناسی در اسلام

2

قواعد نحو عربی

3

روش تحقیق عملی

2

متون تخصصی فقه (2)

3

نظریه­ها خانواده در اندیشه اسلامی

2

تجزیه و ترکیب

2

زبان تخصصی (1)

2

متون تخصصی فقه (3)

3

خانواده در روایات

2

ترجمه و درک متون عربی

3

زبان تخصصی (2)

2

فقه تطبیقی

2

حقوق بشر

3

مآخذشناسی اسلامی

2

آسیب­شناسی اجتماعی

2

قواعد فقه

3

حقوق جزای عمومی

2

اصول فقه

3

حقوق مدنی (1)

2

تفسیر موضوعی قرآن(1)

2

حقوق جزای اختصاصی

2

حقوق اساسی

2

حقوق مدنی (2)

3

تفسیر موضوعی قرآن (2)

2

آشنایی با متون نظم  فارسی(1)

2

آشنایی با کلیات علوم قرآنی

2

حقوق مدنی (3)

3

تفسیر موضوعی قرآن (3)

2

آشنایی با متون نظم فارسی (2)

2

تربیت در اسلام(1)

2

کارورزی

4

روانشناسی تربیتی

3

پویایی گروه

2

تربیت در اسلام (2)

2

 

 

بهداشت روانی

2

مددکاری اجتماعی کار با فرد (1)

2

روانشناسی عمومی

3

 

 

مسایل نوجوانان و جوانان

2

مددکاری اجتماعی کار با فرد(2)

2

آسیب­شناسی اجتماعی روانی

2

 

 

خانواده درمانی

2

آشنایی با حرفه مددکاری

2

روانشناسی اجتماعی

3

 

 

روانشناسی رشد کودک(1)

2

کلیات اقتصاد

3

مبانی جامعه­شناسی و مفاهیم(1)

3

 

 

جامعه­شناسی خانواده

3

روانشناسی مرضی کودک

2

مبانی جامعه­شناسی و مفاهیم (2)

3

 

 

جامعه­شناسی روستایی

3

کودکان عقب­مانده ذهنی

2

مبانی مددکاری اجتماعی

2

 

 

جامعه­شناسی تاریخی خانواده

3

اقتصاد خانواده

2

ریاضیات پایه

2

 

 

آمار و احتمال (1)

3

 

 

مبانی جمعیت­شناسی

2

 

 

 

 

 

 

جمع

44

جمع

 

 

63

جمع

10


آشنایی با رشته مددکاری اجتماعی

مددکاری اجتماعی عبارت است از مجموعه‌ای متشکل از تدابیر، مشاوره و فعالیت‌های حرفه‌ای که در قالب نهادها، سازمان‌ها و مؤسسات فراهی توانبخشی، اجتماعی، فرهنگی و تربیتی عرضه می‌شود تا با ایجاد تغییر و دگرگونی مناسب در شرایط مادی و معنوی افراد و اقشار جامعه زمینه بهزیستی رشد تعالی آن‌ها را فراهم آورد. هدف از ایجاد این رشته تربیت افراد متعهد و مسؤولی است که بتوانند با اصول و فنون علمی و حرفه‌ای پاسخگوی نیازهای افراد جامعه به خدمات مددکاری باشند.

به طور‌کل مددکاری اجتماعی با توجه به ابعاد روانی- اجتماعی و جسمانی انسان و همچنین مسائل و نیازهای او به بررسی علل و عوامل مختلفی که مانع از رشد مادی و معنوی انسان می‌شود می‌پردازد تا در نهایت از فردی گرفتار موجودی توانا، متکی به خود، آزاد و آگاه بسازد.

اهداف کلی ایجاد این رشته عبارتند از:

  • تربیت و تأمین نیروی انسانی متخصص و متعهد مورد نیاز در زمینه مددکاری اجتماعی.
  • تلفیق علم و عمل در روش‌های نوین حرفه‌ای مددکاری اجتماعی و انطباق آن با اصول، ارزش‌ها و فلسفه مددکاری اجتماعی در بینش مکتب متعالی اسلام و منطبق بر مسائل انسانی و اجتماعی و فرهنگی جامعه اسلامی ایران.
  • تقویت مؤسسات و مراکز مددکاری و مشاوره‌ای.

برای پی بردن به اهمیت این رشته باید به نکات زیر توجه نمود:

ارائه خدمات مددکاری اجتماعی به افراد، خانواده‌ها و اجتماعاتی که با مشکلات و دشواری‌ها روبرو می‌شوند. توانبخشی معلولین، پیشگیری از معلولیت، حل مسائل ومشکلات خانوادگی و اجتماعی، اقدامات اجتماعی از طریق مؤسسات و دیگر منابع، برنامه‌ریزی‌های اجتماعی به منظور ارتقاء سطح رفاه و بهزیستی جامعه، نیاز به تربیت مددکاران اجتماعی را ضروری می سازد.

دانش‌آموختگان رشته مددکاری اجتماعی قادرند فعالیت‌های حرفه‌ای- تخصصی را در 3 زمینه زیر به جامعه عرضه نمایند.

 

1)مددکاری فردی

ارائه خدمات حرفه‌ای به افراد و خانواده‌ها تا روابط اجتماعی سالمتر و مؤثرتری را دارا شده و قادر شوند با بهره‌گیری از استعداد‌ها، توانمندی‌ها، امکانات درونی و بیرونی خود و جامعه به حداکثر رششد مادی و تعالی معنوی و رضامندی حاصل از آن دست‌یافته و به صورت مستقل و خودکفا و با کارایی بیشتر به زندگی خویش ادامه دهند.

2)مددکاری گروهی

ارائه خدمات مددکاری گروهی به افراد به منظور رشد استعدادها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها با بهره‌گیری از روابط و فعل و انفعالات گروهی، تا اعضا قادر شوند بر مسائل و مشکلات خود فائق آمده به نحو مطلوبتری از عهده وظایف و مسؤولیت‌های فردی و اجتماعی خود برآیند.

3)مددکاری جامعه‌ای

توسعه و تعمیم خدمات مددکاری اجتماعی در جوامع مختلف به منظور تأمین نیازهای اجتماعی، فرهنگی و رفاهی از طریق بسیج نیروها و جلب مشارکت‌های عمومی و بهره‌گیری از استعدادها و نیروهای موجود جامعه.

مددکاران اجتماعی باید با ایجاد ارتباط با انسان‌ها و جلب اعتماد و در نتیجه مشارکت آن‌ها در حل مسائل خویش، از ابتکار استعداد و صداقت و تعهد لازم بهره‌مند باشند. توأم بودن استعدادها و ابتکارات و توانمندی‌های ذاتی با آموزش نظری و عملی می‌تواند داوطلبین این حرفه را برای ایفای وظیفه و رسالت سنگین خویش آماده سازد.

طول متویط تحصیل در این ‌رشته 4 سال می‌باشد و دروس آن در 8 نیمسال تحصیلی برنامه‌ریزی شده است و دارای 135 واحد درسی است که به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

دروس عمومی                 دروس پایه              دروس تخصصی   دروس کارآموزی درعرصه

20                 51                40                            24 واحد

دانشجویان این رشته برای هر واحد درسی باید 68 ساعت آموزش ببینند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته‌های زیر ادامه تحصیل دهند:

1)کارشناسی ارشد ناپیوسته رفاه اجتماعی (گروه پزشکی)

2)مددکاری اجتماعی

3)سایر رشته های کارشناسی ارشد ناپیوسته تحصیلات تکمیلی گروه علوم انسانی.

دانشگاه‌های ارائه کننده این رشته عبارتند از

 

ردیف

نام دانشگاه

وضعیت پذیرش

1

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران

نیمه متمرکز

2

دانشگاه علامه طباطبایی(ره)، تهران

روزانه، شبانه


فهرست دروس و واحدهای رشته: مددکاری اجتماعی

 

الف) دروس عمومی

واحد

ب)دروس پایه

واحد

ج)دروس اصلی

واحد

د)دروس تخصصی

واحد

ه)دروس کارآموزی در عرصه

واحد

معارف اسلامی 1

معارف اسلامی2

اخلاق و تربیت اسلامی

انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن

تاریخ اسلام

متون اسلامی (آموزش زبان عربی)

فارسی

زبان خارجی

تربیت بدنی(1)

تربیت بدنی(2)

2

2

2

2

2

2

3

3

1

1

مبانی مددکاری اجتماعی

مبانی‌روانشناسی

روانشناسی اجتماعی

مبانی جامعه شناسی

نظریه‌های جامعه شناسی

جامعه‌شناسی‌روستایی

جامعه‌شناسی‌شهری‌و توسعه

مبانی مردم شناسی

جمعیت‌شناسی

انحرافات و آسیبهای اجتماعی

بررسی مسائل اجتماعی با تأکید بر

تغییرات و تحولات اجتماعی

بهداشت خانواده پیشگیری‌از تولدکودکان عقب مانده و معلول

مبانی و اصول توانبخشی

تغدیه و بهداشت

اصول علم سیاست

اصول علم اقتصاد

مبانی و خط مش‌های رفاه اجتماعی

2

2

2

2

3

2

2

2

3

2

2

 

2

 

2

2

2

2

2

تأمین اجتماعی

ریاضیات پایه‌و آمار

کاربردآماردر مددکاری‌اجتماعی

روش‌شناسی پژوهش‌درمددکاری

مبانی مدیریت و امور اداری

مبانی و حقوق کار

حقوق خانواده

دروس تخصصی

توانبخشی گروههای‌خاص

اقتصاد ایران

مدیریت سازمانهای‌رفاهی‌اجتماعی

پروژه تحقیقاتی

زبان تخصصی

کلیات برنامه‌ریزی اجتماعی-اقتصادی

اصول و فنون مشاوره و راهنمایی

نهاد خانواده و خدمات مددکاری

2

2

2

3

2

2

2

 

2

2

2

2

2

2

 

2

2

 

آشنایی با روشهای مددکاری

مددکاری فردی(1)

مددکاری فردی(2)

مددکاری گروهی(1)با تأکید بر پویایی گروه

مددکاری گروهی(2)

مددکاری جامعه‌ای(1)

مددکاری جامعه‌ای(2)با تأکیدبه طراحی و اجرای طرحها و برنامه‌های اجتماعی

روانشناسی بالینی

روانشناسی مرضی

رشدواسیب پذیری‌در مراحل مختلف زندگی(2)

مشاوره ژنتیک

2

2

2

2

2

2

2

 

2

2

2

2

 

کارآموزی در عرصه مددکاری فردی

کارآموزی‌درعرصه مددکاری گروهی

کارآموزی در عرصه‌مددکاری‌جامعه‌ای

8

 

8

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمع

 

 

 

 

 

 

 

 

 


+ نوشته شده توسط فرحمند در سه شنبه دهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 13:16 |
روان‌پزشک

عنوان شغل: روانپزشکی   

 تعریف شغل: ارائه ی خدمات بهداشتی- درمانی به بیمارانی که مشکلات روانی، عصبی، رفتاری، اعتیاد به مواد مخدر، و... دارند.

رسته یا گروه شغلی: بهداشتی- درمانی.

شرح وظایف و مسؤولیت‌های شغلی: درمان بیماری‌هایی که منحصراً علت و علائم روان‌شناختی دارند، درمان بیماری‌هایی که گرچه در ظاهر جسمانی هستند ولی مسایل روان‌شناختی در ایجاد یا تشدید آنها سهم مهمی دارند مانند بیماری‌های روان تنی، درمان اعتیاد به مخدرها، محرک‌ها و هر نوع وابستگی دارویی، درمان صرع و انواع آن، مشاوره و درمان مسایل فردی و خانوادگی در صورتیکه نوعی اختلال روانی زمینه‌ای در ایجاد آن سهیم باشد، درمان اختلالات و انحرافات جنسی تا جایی که به مسایل روان‌شناختی مرتبط اند، تشخیص و درمان بیماری‌های روانی دوران بارداری و پس از زایمان، درصورت درخواست دادگاه بررسی علل سوءرفتار و تشخیص سلامت روان متهمان، مداخله در بحران‌های شخصی، شغلی و خانوادگی، تشخیص ودرمان اختلالات رفتاری کودکان، اتخاذ تصمیم در مورد معافیت از خدمت، کار و مسوولیت درمورد افراد خاص و...

اهمیت و ضرورت شغل: اهمیت این حرفه بستگی به رشد فرهنگی و شناخت افراد جامعه دارد. از آنجا که اضطراب و افسردگی از شایع ترین بیماری های جوامع کنونی بشری و زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های روانی در عصر حاضر است، می توان گفت کمک روان پزشکان برای پیشگیری و درمان این بیماری‌ها حیاتی است.

مدارک تحصیلی لازم برای احراز شغل: تخصص روانپزشکی.

مهارت‌ها، تجارب و دوره های آموزشی ویژه برای احراز شغل: 7 سال تحصیل در رشته ی پزشکی، طی دوره‌ی آموزش سه ساله تخصص روان‌پزشکی و کسب مهارت های نظری و عملی.

شرایط محیط کار: کار در فضای سرپوشیده و گاهی در فضای باز در شرایط و دمای مناسب و مکان معین و آرام که به صورت فردی یا گروهی انجام می شود.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل: در بعضی مواقع برای معاینه به ابزار پزشکی نیاز است و غالباً از دارودرمانی و روش‌های روان درمانی استفاده می‌شود.

خصوصیات جسمانی و توانایی‌های بدنی لازم برای انجام دادن شغل: مقاومت در برابر خستگی، هماهنگی بین چشم و دست و سلامت کامل روانی و جسمانی.

معلولیت‌های بی‌اثر در انجام دادن شغل: فلج از ناحیه پا.

خصوصیات روانی و توانمندی‌های لازم برای انجام دادن شغل: استعداد کلامی، قدرت تجزیه و تحلیل، منطق و استدلال، سرعت عمل، تمرکز و دقت حواس، حافظه، خلاقیت و ابتکار وقدرت تصمیم‌گیری.

رغبت‌های مورد نیاز برای انجام دادن شغل: علاقه به مردم و سلامت روان آن‌ها، علاقه به ایجاد تغییر و تحول.

ویژگی‌های شخصیتی (عاطفی،اجتماعی و رفتاری) لازم برای انجام دادن شغل: توان برقراری ارتباط حسنه با دیگران، ثبات عاطفی، قبول مسؤولیت، کار در شرایط دشوار، داشتن ظاهر آراسته، مطلوب بودن رفتار و برخورد مناسب، داشتن صبر و حوصله، همدلی با دیگران و درک رفتار آن‌ها، رازداری، توانایی رهبری و مدیریت، آگاهی از مشکلات و کاستی‌های شخصیتی خود.

محل‌های اشتغال و استخدام: مراکز روان‌پزشکی، درمانگاه‌ها و کلنیک های روان‌شناسی و روان‌پزشکی دولتی و غیردولتی، خوداشتغالی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (تدریس در دانشگاه)

جنبه‌های مالی وحقوقی: در مراکز دولتی پرداخت حقوق تابع قانون استخدام کشوری، قانون وزارت کار و سازمان نظام پزشکی است. در مراکز خصوصی کار به صورت خوداشتغالی، درآمد متغیر و تابع عوامل فردی و محیطی است.

شرایط ارتقاء: افزایش سنوات خدمت، بورس‌های تحصیلی داخلی و خارجی، گذراندن دوره های کوتاه مدت و بلند مدت آموزشی که توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار می‌شود، کسب تجربه و امتیازهای علمی.

نحوه ی استخدام و ورود به شغل: امتحان، گزینش، مصاحبه و در صورت خوداشتغالی داشتن سرمایه کافی.

ارتباط‌های شغلی: تقریباً مشاغل گروه بهداشتی- درمانی به خصوص با حرفه پزشکی عمومی و روان‌شناسی ارتباط دارد.

مطلوبیت‌ها و محدودیت های شغل:

مطلوبیت‌ها: کمک به درمان و پیگیری از بیماری های روانی و رشد بهداشت روانی جامعه.

محدودیت‌ها: عدم پذیرش کافی مردم از مراجعه به روان پزشک، اشتغال ذهنی با مسایل بیماران و احتمال تاثیر آن بر زندگی خانوادگی فرد.

اتحادیه، انجمن و تشکیلات حرفه‌ای وابسته به شغل: سازمان نظام‌پزشکی، انجمن روان پزشکان و انجمن هیپنوتیزم.

 آینده‌ی شغل: به طور‌کلی بستگی به نظر افراد جامعه و ارتقاء فرهنگ آن‌ها دارد.

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل: هنگام صبح مراجعه به بیمارستان و ملاقات و معاینه‌ی بیماران و هنگام عصر، کار در مطب و درمان بیمارانی که از نظر روانی مشکلات کمتری دارند.

محل و راه های کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی شغل: مراجعه به سازمان نظام‌پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی و گفتگو با روان‌پزشکان و استادان روان‌پزشکی.

توصیه‌ها و پیشنهادهای لازم برای داوطلبان ورود به این شغل: اگر از علاقه‌مندی به سلامت روان مردم، احساس همدلی، صبر زیاد، روحیه و اعصاب قوی برای رویارویی با مشکلات روانی انسان‌ها، مهارت‌های کلامی و روابط عمومی قوی برخوردارید به این شغل روی آورید و قبل از ورود به این شغل با متخصصان این رشته مشورت کنید.

منابع

-     اسکندری، حسین؛ مقصودی، حامد؛ میری رامشه، مصیب؛ (1384)راهنمای کامل رشته‌های‌دانشگاهی و زمینه‌های شغلی (علوم انسانی) تهران انتشارات عابد

-          پیک سنجش شماره مختلف سال 86-1385

-          جمشیدزاده، غلامرضا (1383). آشنایی با رشته‌های تحصیلی دانشگاه، تهران، انتشارات حیان

-          صافی، احمد (1376) مدیریت آموزش و پرورش، تهران، انتشارات آموزش وپرورش

-          زندی پور، طیبه (1384) فرهنگ مشاغل، تهران، انتشارات ساوالان

-          شفیع آبادی، عبدالله؛ فنون مشاوره و راهنمایی

-          علاقه‌بند، علی (1372). مقدمات مدیریت آموزشی تهران انتشارات بعثت         

 

+ نوشته شده توسط فرحمند در دوشنبه نهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 13:20 |

دعـا به هنگام مطالعه كردن

 

اَللّهُمَ اَخْرِجْني مِنَ الظُّلُماتِ الْوَهْمِ وَ اَكْرِمْني بِنُورِ الْفَهْمِ اَلّلهُمَّ افْتَحْ عَلَيْنا اَبْوابَ رَحْمَتِكَ وَ انْشُرْ عَلَيْنا خَزائِنُ عُلُومِكَ بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ .

 

+ نوشته شده توسط فرحمند در یکشنبه هشتم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 13:24 |

طرح مدرسه پايا

هفته ...........

به نام خدا

همگام با برنامه ريزي

چيزي را مانند شك و دو دلي مانع ترقي نمي بينم

 

 

 

 

 

 


هدف و پيمان خود براي درس خواندن را در اين قسمت ياد داشت كنيد

جدول ثبت فعاليتهاي هفتگي       

 

ايام هفته

 

زمانهاي پيش بيني شده براي مطالعه و انجام تكاليف مربوط به هر روز

فعاليتهاي دروس جبراني

جمع كل

مطالعه

ارزيابي خود دانش آموز

 

شنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

يكشنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دوشنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سه شنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پنج شنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمعه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                   نام و نام خانوادگي دانش آموز :

 

تاريخ  و امضاء ولي دانش آموز                                                                               تاريخ و امضاء

 

 

دانش آموز عزيز : در قسمت ارزيابي ، دروسي را كه خوب فهميده ايد و يا متوجه نشده ايد و اشكال داريد ياد داشت كنيد

طرح مدرسه پايا

هفته دوم

به نام خدا

همگام با برنامه ريزي

هرچه آرزو داريد قبل ازخواب به ذهن بدهيد

 

 

 

 

 

 


هدف و پيمان خود براي درس خواندن را در اين قسمت ياد داشت كنيد

جدول ثبت فعاليتهاي هفتگي       

 

ايام هفته

 

زمانهاي پيش بيني شده براي مطالعه و انجام تكاليف مربوط به هر روز

فعاليتهاي دروس جبراني

جمع كل

مطالعه

ارزيابي خود دانش آموز

 

شنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

يكشنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دوشنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سه شنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پنج شنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمعه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                   نام و نام خانوادگي دانش آموز :

 

تاريخ  و امضاء ولي دانش آموز                                                                               تاريخ و امضاء

 

 

دانش آموز عزيز : در قسمت ارزيابي ، دروسي را كه خوب فهميده ايد و يا متوجه نشده ايد و اشكال داريد ياد داشت كنيد

طرح مدرسه پايا

هفته سوم

به نام خدا

همگام با برنامه ريزي

بدون تعقيب هدف معيني ، زندگي لذتي ندارد

 

 

 

 

 

 


هدف و پيمان خود براي درس خواندن را در اين قسمت ياد داشت كنيد

جدول ثبت فعاليتهاي هفتگي        

 

ايام هفته

 

زمانهاي پيش بيني شده براي مطالعه و انجام تكاليف مربوط به هر روز

فعاليتهاي دروس جبراني

جمع كل

مطالعه

ارزيابي خود دانش آموز

 

شنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

يكشنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دوشنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سه شنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پنج شنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمعه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                   نام و نام خانوادگي دانش آموز :

 

تاريخ  و امضاء ولي دانش آموز                                                                               تاريخ و امضاء

 

 

دانش آموز عزيز : در قسمت ارزيابي ، دروسي را كه خوب فهميده ايد و يا متوجه نشده ايد و اشكال داريد ياد داشت كنيد

طرح مدرسه پايا

هفته چهارم

به نام خدا

همگام با برنامه ريزي

با استقامت به همه چيز مي توان رسيد

 

 

 

 

 

 


هدف و پيمان خود براي درس خواندن را در اين قسمت ياد داشت كنيد

جدول ثبت فعاليتهاي هفتگي       

 

ايام هفته

 

زمانهاي پيش بيني شده براي مطالعه و انجام تكاليف مربوط به هر روز

فعاليتهاي دروس جبراني

جمع كل

مطالعه

ارزيابي خود دانش آموز

 

شنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

يكشنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دوشنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سه شنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پنج شنبه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمعه

ساعت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                   نام و نام خانوادگي دانش آموز :

 

تاريخ  و امضاء ولي دانش آموز                                                                               تاريخ و امضاء

 

 

دانش آموز عزيز : در قسمت ارزيابي ، دروسي را كه خوب فهميده ايد و يا متوجه نشده ايد و اشكال داريد ياد داشت كنيد

ارزيابي از عملكرد هفته و اتخاذ تصميمات مهم براي آينده

 

دانش آموز عزيز بررسي كن و ببين :

 

1  -  چه دروسي را به اندازه كافي مطالعه نكرده اي ؟

 

     

      2   از مطالعه چه دروسي رضايت داري ؟

 

 

      3 چه چيزي باعث شد تا اين هفته اين درسها را بهتر بخواني ؟

 

 

      4 چه چيزي باعث شد كه در اين هفته نتواني به خوبي مطالعه كني ؟ (اگر مطالعه خوبي نداشته اي )

 

 

 

 

دانش آموز عزيز:

     پس از بـررسي عملكرد خودت در اين هفته ،‌تصميم هاي مهمي كه براي هفته آينده گرفته اي را در اينجا يا د داشت كن .

 

 

 

 

نكات مشاوره اي هفته

دانش آموز عزيز آيا تا كنون فكر كرده اي كه چرا بعضي از افراد كار بيشتري را در زمان كمتري انجام مي دهند ؟

دليل اول آن اين است كه اهداف آنها كاملاً روشن است هر چه هدف شما روشنتر باشد راحتتر مي توانيد برسستي و تنبلي خود غلبه كنيد پس تصميم بگير كه دقيقاً چه مي خواهي و هدف اصلي شما از درس خواندن چيست . اهداف خود را روي كاغذ بنويس و براي برسيدن به آن زمان تعيين كن . حالا سريع دست بكار شو  . چون براي رسيدن به موفقيت عمل و تلاش حرف اول و آخر را مي زند .

نكته اخلاقي هفته

اولين چيزي كه بنده با آن سنجيده مي شود  نماز است  اگر مورد قبول واقع شود بقيه اعمال هم قبول مي گردد  و اگر مورد قبول واقع نشود بقيه اعمال هم پذيرفته نمي شود .

                                          امام صادق (ع)

 

+ نوشته شده توسط فرحمند در شنبه هفتم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 13:26 |

 

دانش آموز عزيز :آيا دوست داريد در امتحانات موفق تر شويد ؟ اگر جواب شما آري است به نكات زير توجه كنيد :

Ø  چند هفته قبل از شروع امتحانات اصلي، برنامه جديد وتنظيم شده اي براي خود تدارك ببينيد .بايد مقدار صفحات هر درس واينكه چقدر وقت مي برد تا كاملاً حفظ شود را كاملاً مشخص ومعلوم كنيد وآنها را روي كاغذ بنويسيد(مثلاً دو روز رياضي مي خوانم.. .)

Ø   براي اينكه موفق تر شويدسوالات امتحاني سالهاي قبل را پيدا كنيد وآنها را حل كنيد وبا نمونه سوالات آشنا شويد . همچنين امتحاناتي كه قبلاً داده ايد را مجدداً بررسي كنيد وببينيد چه اشتباهاتي داشته ايد تا دوباره تكرار نشود.

Ø  در شب وروز امتحان ،فقط به مرور مطالب آموخته شده تان بپردازيد .اگر درسها را فقط براي شب امتحان بگذاريد ذهن شما خسته شده وفراموشي بيشتر مي شود . پس فقط مرور مطالب ياد گرفته شده ونه يادگيري مطالب جديد.

Ø  در روز يا روزهاي قبل از امتحان به سخنان معلمتان خوب دقت كنيد چون بيشتر آموزگاران ، در جلسات قبل از امتحان مطالبي را كه به احتمال زياد جزء سوالات امتحانات است را مطرح مي كنند.

Ø  در شب امتحان ، بيدار بودن وتا دير وقت مطالعه كردن واستفاده از داروهايي كه باعث بي خوابي مي شود روش صحيحي نيست ، براي موفق تر بودن ، بايد خواب راحتي داشته باشد چون سبب آرامش روحي شما مي شود .

Ø    از غذاهاي مقوي استفاده كنيد ولي پرخوري نكنيد.

Ø  هيچ گاه خودكار ومداد (ماشين حساب ) را فراموش نكنيد، دوسه خودكار با خود داشته باشيد  تا در صورت خرابي از يكي ديگر استفاده كنيد .

Ø  قبل ار ورود به جلسه امتحان ، در صورت امكان وضو بگيريد واز خدا درخواست كمك بگيريد چون ثابت شده كه اعتقادات سبب آرامش رواني ودرنهايت موفقيت مي شوند.

Ø    نيم ساعت قبل از امتحان در مدرسه حضور داشته باشيد .

Ø    به هيچ عنوان به نمرات بد گدشته فكر نكنيد بلكه فقط به موفقيت كامل در امتحان فكر كنيد.

Ø  روي موضوعات ديگر به جز امتحان تمركز نكنيد بلكه فقط به موفقيت كامل درامتحان فكر كنيد واعتماد به نفس خود را تقويت كنيد.

براي داشتن نكات مهم سرجلسه امتحان به پيام مشاوره اي بعدي مي توانيد مراجعه كنيد.

                        واحد مشاوره دبيرستان شاهد

+ نوشته شده توسط فرحمند در جمعه ششم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 13:28 |


Powered By
BLOGFA.COM